Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionTumačenje Danila 8 EmptyTumačenje Danila 8

more_horiz
Ovo pitanje je postavljeno na temi o "arhanđelu Mihajlu", a pošto je odgovor malo duži predlažem da nastavimo ovde.

abraham je napisao/la:
Dopusti, brate, Zvonko,
Osoba X u knjizi proroka Daniela za koju adventisti drže da je Krist, tko je ta osoba..Idemo u srž problema - što pravoslavlje drži o Danielovoj eshatologiji 2300 dana - noći tj godina , sudu, Nebeskoj svetinji..Što nam nudiš naučiti o osobi koja u Otkrivenju stoji jednom nogom na kopnu a drugom u moru, koju knjižicu ima ..U ćemu je suština pravoslavne eshatologije...
hvala
abraham

Velika tema, evo da počnemo od Danila 8. Za početak, treba prvo razjasniti neke pojmove iz starozavetnog bogosluženja:

„37. Sedam dana činićeš očišćenje na oltaru i osvetićeš ga, te će oltar biti svetinja nad svetinjama ... 38. I ovo ćeš prinositi na oltaru: dva jagnjeta od godine svaki dan bez prekida. 39. jedno jagnje prinosi jutrom a drugo prinosi večerom, ... 42. To neka bude žrtva paljenica svagda od kolena do kolena vašeg ...”
[2.Moj 29]

„1. Još reče Gospod Mojsiju govoreći: 2. Zapovedi sinovima Izrailjevim, i reci im: Prinose moje, hleb moj, žrtve što mi se sažižu za ugodni miris, pazite da mi prinosite na vreme. 3. Reci im dakle: Ovo je žrtva ognjena što ćete prinositi Gospodu: dva jagnjeta od godine zdrava, svaki dan na žrtvu paljenicu bez prestanka. 4. Jedno jagnje prinesi ujutru, a drugo jagnje prinesi uveče. 5. I desetinu efe belog brašna za dar smešanog s četvrtinom ina čistog ulja. 6. To je žrtva paljenica svagdašnja, koja bi prinesena na gori sinajskoj za miris ugodni, žrtva ognjena Gospodu.
7. I naliv njen da bude četvrt ina na svako jagnje; u svetinji prinosi naliv dobrog pića Gospodu. 8. A drugo jagnje prinesi uveče; dar kao ujutru i naliv njegov prinesi za žrtvu ognjenu, za ugodni miris Gospodu.”
[4.Mojsijeva 28]

Dakle, knjige Mojsijeve definišu određene vrlo važne pojmove vezane za starozavetno jevrejsko bogosluženje:

- „svetinja” je oltar na kojem je prinošena „žrtva svagdašnja
- „žrtva svagdašnja” su dva jagnjeta prinošena ujutru i uveče svakoga dana.
- „očišćenje svetinje” je propisani obred koji je trajao sedam dana.



Da bi protumačili koje istorijske događaje opisuje Danilo 8:3-14 iskoristićemo činjenicu da je ovo jedna od retkih vizija u Bibliji koja je odmah i protumačena, pa ćemo paralelno posmatrati viziju i tumačenje koje na kraju 8. glave daje anđeo. Glavna tema je neznabožački car koji je ukinuo "žrtvu svagdašnju" i oskrnavio svetinju.

Napomena:
Na izvornom jeziku Danilo 8:14 nigde ne pominje reč "dani", dakle ne govori o "2300 dana", već o "2300 večeri i jutara". Ovo se odnosi na "žrtvu svagdašnju" koja se prinosila uveče i izjutra svakog dana. Samim tim, ovde je jasno da ne možemo upotrebiti princip "dan = godina". Osim toga, neki drevni rukopisi Septuaginte navode ovde brojku 2400, dok blaženi Jeronim (prevodilac Vulgate, V vek) navodi da su stari jevrejski rukopisi tu imali brojku 2200. Očigledno zbog grešaka tokom prepisivanja. Srećom, istorijski kontekst je sasvim jasan tako da to ne pravi poseban problem u tumačenju.


„3. I podigoh oči svoje i videh, i gle, stajaše kraj vode ovan, koji imaše dva roga, a rogovi behu visoki, ali jedan viši od drugog, i viši naraste posle.”
[ - 20. Ovan što si ga video, koji ima dva roga, to su carevi midski i persijski. - ]

Ovo je sasvim jasno. Anđeo objašnjava početak vizije.

„4. Videh ovna gde bode na zapad i na sever i na jug, i nijedna zver ne mogaše mu odoleti, i ne beše nikoga ko bi izbavio od njega, nego činjase šta hoćase, i osili. 5. A kad ja motrah, gle, iđaše jarac od zapada povrh sve zemlje, a ne doticaše se zemlje; i taj jarac imaše rog znamenit među očima svojim. 6. I dođe do ovna koji imaše dva roga, kog videh gde stoji kraj vode, i potrča na nj gnevno silom svojom. 7. I videh ga gde dođe do ovna, i razgnevivši se na nj udari ovna, te mu slomi oba roga i ne beše sile u ovnu da mu odoli, nego ga obori na zemlju i pogazi ga, i ne beše nikoga da izbavi ovna od njega.”
[ - 21. A runjavi je jarac car grčki; i veliki rog što mu beše među očima, to je prvi car. - ]

Jarac koji dolazi „sa zapada” je „car grčki”, a veliki rog je „prvi car”. Koji je to grčki „prvi car” pobedio careve „midskog i persijskog”? Odgovor je jasan - Aleksandar Veliki (Makedonski). On je počev od 334. pre Hrista za samo šest godina osvojio čitavu Malu Aziju, Persiju i sa svojom armijom stigao do Indije. Onda je 323. iznenada pod nerazjašnjenim okolnostima umro.

„8. I jarac posta vrlo velik; a kad osili, slomi se veliki rog, i mesto njega narastoše znamenita četiri roga prema četiri vetra nebeska.”
[ - 22. A šta se on slomi, i mesto njega narastoše četiri, to su četiri carstva, koja će nastati iza tog naroda, ali ne njegovom silom. - ]

Nakon iznenadne Aleksandrove smrti dok je bio u punoj snazi („a kad osili, slomi se veliki rog”), njegovo carstvo podeljeno je na četiri dela kojim je vladalo njegovih četiri generala.

9. I iz jednog od njih iziđe jedan rog malen i naraste vrlo velik prema jugu i istoku i prema krasnoj zemlji.
[ - 23. A na kraju carovanja njihovog, kad bezakonici navrše meru, nastaće car bestidan i lukav.
24. Sila će mu biti jaka, ali ne od njegove jačine, ičudesno će pustošiti, i biće srećan i svršivaće, i gubiće silne i narod sveti.
25. I lukavstvom njegovim napredovaće prevara u njegovoj ruci, i podignuće se u srcu svom, i u miru će pogubiti mnoge, i ustaće na Kneza nad knezovima, ali će se potrti bez ruke. - ]

Iz dinastije jednog od Aleksandrovih generala („iz jednog od njih”) pojaviće se „car bestidan i lukav” koji će osvajati zemlje „prema jugu” (Egipat) i „istoku” (Persija) i prema „krasnoj zemlji” (Izrael). Ovo je sve doslovno ostvario naslednik generala Seleuka - Antioh Epifan.

„11. I naraste dori do poglavara toj vojsci, i uze Mu svagdašnju žrtvu, i sveti stan Njegov obori. 12. I vojska bi dana u otpad od žrtve svagdašnje, i obori istinu na zemlju, i šta činjaše napredovaše mu. 13. Tada čuh jednog sveca gde govoraše; i jedan svetac reče nekome koji govoraše: Dokle će trajati ta utvara za svagdašnju žrtvu i za otpad pustošni da se gazi svetinja i vojska? 14. I reče mi: Do dve hiljade i tri (neki rukopisi: dve) stotine večeri jutara; onda će se svetinja očistiti.”

Upravo je Antioh Epifan 168. godine pre Hrista oskrnavio „svetinju” - oltar u jerusalimskom Hramu i ukinuo „žrtvu svagdašnju” tokom perioda od tri godine.

„I pošto porazi Egipat, vrati se Antioh, godine sto četrdeset treće. I krete protiv Izrailja, i pope se u Jerusalim sa silnom vojskom. I uđe u Svetinju (Hrama) sa gordošću, i zapleni zlatni žrtvenik kadioni, i svećnjak svetlosti, i sve sasude Hrama; I trpezu hlebova predloženja, i sudove za žrtve izliva vina, i putire, i zlatne kadionice, i zavesu, i vence, i zlatne ukrase koji behu s lica Hrama, i sve ogoli (i odnese). I uze srebro i zlato i sasude dragocene, i pokupi tajne riznice, koje nađe. I uzevši sve to, vrati se u svoju zemlju. I učini oskvrnjenje ubistvom, i govoraše veliku gordost (= bogohulstvo). ...
I posla car knjige rukama glasnika u Jerusalim i u gradove Judine da (svi) sleduju običajima tuđinaca zemlje (Judine); I da se zabrane svespaljenice, i žrtve, i žrtve izliva vina u Svetinji, i da se oskrnave subote i praznici; I da se uprlja Svetinja i sveti (= sveštenstvo i narod). Da se podignu oltari i hramovi i idolišta, i da se prinose žrtve svinjske i od nečistih životinja. I da ostavljaju sinove svoje neobrezane, i da uprljaju duše svoje u svemu nečistome i skvernome. Da bi (tako) zaboravili Zakon i izmenili sve uredbe.
...
I petnaestoga dana Hasaleva (= Kisleva meseca), godine sto četrdeset pete podigoše gnusobu opustošenja nad Žrtvenikom, i u gradovima Judinim unaokolo podigoše oltare (idolima).”
[1.Makavejska 1]


Juda Makavej je veličanstveno ponizio Antioha Epifana. Nakon tri godine borbe, put za Jerusalim je bio slobodan. Sa pesmom hvale (Aliluja) na usnama, Makavejska vojska je ušla u Jerusalim, koji je bio oskrnavljen tri godine pre toga. Tu su vojnici bacili mačeve da bi mogli završiti ono za šta su se borili - očišćenje Hrama: "I Juda i njegova braća rekoše, 'Sada kada su naši neprijatelji pobeđeni, hajde da očistimo svetinju i ponovo je posvetimo.'" [1.Mak 4:36]. Izbacili su sve ostatke paganizma i podigli novi oltar. 25. Kisleva (obično u Decembru), tačno tri godine nakon što je mrzost opustošenja ukaljala Hram, on je bio ponovo posvećen. Slavili su praznik posvećenja osam dana.

"Nato, prema Zakonu, uzeše neklesano kamenje i podigoše nov žrtvenik, po uzoru na prijašnji. Popravili su Svetište i unutrašnjost Doma i posvetili predvorje. Pošto su načinili novo sveto posuđe, unijeli su u Hram svijećnjak, kadioni žrtvenik i stol. Kadili su tamjan na žrtveniku i zapalili svjetiljke na svijećnjaku koje su rasvijetlile unutrašnjost Hrama. Postavili su hljebove na stol i objesili zastore. Tako dovršiše djelo koje su poduzeli. Dvadeset i petog dana devetog mjeseca, zvanog Kislev, godine sto četrdeset i osme ustadoše u rano jutro i prinesoše po Zakonu zrtvu na novom žrtveniku za paljenice koji bijahu podigli. Obnovili su posvetu žrtvenika uz pjesme i zvuke citara, harfa i cimbala u ono isto doba i u isti dan u koji su ga pogani oskvrnuli.
...
Juda je sa svojom braćom i sa svom izraelskom zajednicom odredio da se, počevši od dvadeset i petog dana mjeseca Kisleva, svake godine u svoje vrijeme osam dana radosno i veselo slavi dan posvete žrtvenika."
[1.Mak 4]

Dakle, događaji iz Danila 8 odigrali su se u vreme Antioha Epifana, što je i drevno jevrejsko tumačenje. Na primer, navodi ga čuveni jevrejski istoričar iz I veka Josif Flavije:

"Ovo opustosenje Hrama desilo se sto cetrdeset i pete godine, dvadeset i petog dana meseca Apelusa (jevr. Kisleva), a na sto pedeset i treću Olimpijadu: ali je bio ponovo posvecen na isti dan, dvadeset petog meseca Apelusa (Kisleva), sto cetrdeset i osme godine, na sto pedeset i četvrtu Olimpijadu, a to opustosenje desilo se po Danilovom prorocanstvu, koje je dato četiri stotine i osam godina ranije: jer je on objavio da će Makedonci (Grci) ukinuti bogosluženje (za neko vreme)"
[Starine 12:7,6]

"I da između njih (četiri roga silnog jarca) treba da izadje neki car koji će pokoriti nas narod i koji da treba da oduzme njihovu politicku vlast i oskrnavi Hram i UKINE PRINOSENJE ZRTVI ZA TRI GODINE. Zaista se desilo da je nas narod pretrpeo te nevolje pod Antiohom Epifanom, prema Danilovoj viziji i onome sto je on napisao pre nego sto će se to desiti"
[Starine 10:11,7]

Praznik "očišćenja Hrama" - Hanuka - koji su Makaveji uspostavili kao uspomenu na taj događaj slavio se u Hristovo vreme, a veliki je jevrejski praznik do danas:

"A beše tada praznik obnovljenja u Jerusalimu, i beše zima. I hođase Isus u crkvi po tremu Solomunovom."
[Jevanđelje po Jovanu 10:22,23]

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
U bre, dobra ce tema biti, vidim vec. Smile Svaka cast, a hvala Bogu. Smile

Pozdrav.

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
Evo, ja već navijam. Very Happy

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
Inače svi osim adventista tumače da je Antioh Epifan mali rog iz Danijela 8...no evo i argumenata:

1. Prema grčkom izvorniku medoperzijski ovan je "osilio", grčki jarac je "veoma osilio", a mali rog je "izuzetno jako osilio" (redci 4.8.9.). Sam ovaj opis i uspoređivanja kraljevstava automatski izuzima Antioha Epifana kao mali rog

2. Prema Danielu 8,17.19.28. proročanstvo govori o svršetku vremena, a mali rog je posljednja sila prikazana u tom viđenju. Budući da je umro 164. pr. Kr. kako Antioh može biti mali rog?

3. Prema Danielu 8,25 mali rog će biti skršen "ne rukom", a taj izraz koji smo sreli ranije u Danielu 2,34.45. opisuje natprirodno, kataklizmatičko uništenje. S obzirom na Antiohovu smrt, može li se on ovdje uklopiti?

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
Napad na svetište - Daniel 8,11, dragi brate Zvonko, je permanentno usmjerenje i suvremene Babilonske konfederacije u različitim varijantama Vatikanskog i ekumenskog skrivanja iza Antioha Epifana kao zgodnog argumenta protiv Nebeskog Svetišta i ključne uloge koji je vrhunac Danielovog simboličkog izlaganja imao u povijesti nastanka Adventističke crkve.Ključni predmet u 8.poglavlju ne bavi se bitkom sa paganskim vojskama koje oskvrnjuju zemaljsko Svetište.Ono što ovo poglavlje obuhvaća nadilazi svaku lokalnu, zemaljsku , političku ili vojnu borbu...Ovdje je riječ o velikoj borbi u kojoj je uključen golemi vjerski sustav koji je ustao protiv Kristovog djela i službe te protiv njegovog naroda ...Izraz "okaljati" se ne odnosi na čin Antioha Epifana
već na prijenos svih oproštenih i priznatih grijeha u Svetinju koje je
okaljalo je Svetinju..To je vidljivo iz Levitskog zakonika 16,16.. kada je na dan pomirenja Svećenik trebao obaviti "obred pomirenja nad Svetištem zbog nečistoća Izraelaca , zbog njihovih prijestupa i svih njihovih grijeha"..Ovu je vrstu oskvrnuća Bog dopustio radi okajanja grijeha pokajanog griješnika - vidi i Levitski zakonik /3.Mojsijeva/15,31; Brojevi 19,20. /4.Mojsijeva /..Ovo je bitno za razumijevanje simbolizma iz Daniela 8,9-14..
Tumačenje Danila 8 Svetinjax13Tumačenje Danila 8 Svetinjax1



Tumačenje Danila 8 Svetinjax7Tumačenje Danila 8 Svetinjax16
Dobro se upoznati sa strukturom Zemaljske svetinje kao "sjene" Nebeske
kako bi bila olakšana razmjena mišljenja na temu Daniela 8. koja bi se mogla nači i pored drugih Danielovih poglavlja proročke cjeline..

abraham

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
Još jedna potrebna ilustracija u vezi očišćenja svetinje prikazuje Velikog Svećenika...








Tumačenje Danila 8 06011410

descriptionTumačenje Danila 8 EmptyRe: Tumačenje Danila 8

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply