I. Subota u Starom zavjetu
A. Petoknjižje
1. Opći pregled
U većini slučajeva šabbat, šabat i šabbaton se odnose na sedmi dan tjedna, ali u različitim tekstovima u Petoknjižju nalazimo ovu vrst subotnje terminologije primijenjene na neke godišnje blagdane i na sedmu ("subotnju") godinu. U nekim slučajevima ovi se izrazi u prenesenom smislu koriste za "počivanje" zemlje.
Tri ulomka u Petoknjižju posebno povezuju subotu sa stvaranjem: Postanak 2,1-3; Izlazak 20,11; 31,13-17. Niz drugih ulomaka govori o počivanju sedmog dana u tjednu. U nastavku ove rasprave analiziramo subotnje tekstove redom kojim se pojavljuju u Petoknjižju. (Vidi Stvaranje, I. A. 14.)
2. Subotnji tekstovi u Petoknjižju
a. Postanak 2,1.3. Nakon opisa aktivnosti iz dana u dan prvih šest dana tjedna stvaranja, Postanak 2,1 daje sažetu izjavu o tome da je stvaranje dovršeno. U Postanku 2,2.3 čitamo: "I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini."
Nekoliko elemenata u ovom ulomku zaslužuje posebnu pažnju: 1. Premda se ovdje ne pojavljuje imenica šabbat, u oba slučaja se javlja glagol šabat koji kaže da je Bog počinuo od svog djela stvaranja. 2. Sedmi dan tjedna je posebno istaknut; spomenut je pet puta, od toga triput kao "sedmi dan", a dvaput kao zamjenica. 3. Tvrdnja ima čijastički oblik, odnosno oblik izvrnutog paralelizma.
A. Bog dovrši svoje djelo (r. 2)
B. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini (r. 2)
C. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti (r. 3).
B1 jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini
A1 prigodom stvaranja (r. 3; samo u engleskom).
Uvodne izjave u ovom čijazmu (A i B) ukazuju na Božje stvaralačko djelo i Njegovo počivanje sedmog dana. Iste dvije misli prisutne su i na kraju čijazma, obrnutim redom (B1 i A1). Tako u središtu čijazma (C) ostaje spominjanje Božjeg blagoslova i svetkovanje sedmog dana. U čijazmu ovog oblika, A-B-C- B1-A', središnji predmet normalno predstavlja glavnu svrhu teksta. Zbog toga je u Postanku 2,2.3 glavna misao izjava: " blagoslovi Bog sedmi dan i posveti".
Hebrejska riječ upotrijebljena za Božji blagoslov nad sedmim danom je barak, ista ona koja je upotrijebljena za Božji blagoslov nad životinjama i ljudima (Post 1,22.28). Ovaj božanski blagoslov nije statičan, već nastavlja imati posebno značenje od vremena prve objave. Osnovno značenje hebrejskog izraza "posveti" (od qadaš, "biti svet") je "odvojiti" ili "staviti na stranu" nešto što pokazuje ispunjenje božanskog cilja i/ili zapovijedi. Stoga tvrdnja da je Bog "posvetio" sedmi dan ne samo što taj dan čini drukčijim od ostalih šest, nego ističe i ideju nastavljanja posebnog značenja tog dana za ljudska bića stvorena po Bogu. Nešto što je "odvojeno" mora biti više od jednostavne uspomene na prošlost; to mora imati trajno značenje. Ova svetost subote ponovljena je u različitim kasnijim tekstovima Petoknjižja (na pr. Izl 16,23; usp. 31,14.16; 35,2), a temeljni jezik čitave izjave u Postanku 2,2.3 ponovno se pojavljuje u zapovijedi o suboti u Izlasku 20,8-11.
b. Izlazak 5,5. U ovom tekstu nalazimo subotnju terminologiju u faraonovoj izjavi: "Sad kad se svjetina tako umnožila… vi biste ih od posla odvratili?" Ova posljednja fraza u izvorniku glasi: "Vi biste učinili da počivaju (šabat) od svojih tereta!" Premda ovdje nije spomenut sedmi dan tjedna, sam kontekst pokazuje da je ovaj počinak imao vjersko značenje.
c. Izlazak 16. U ovom poglavlju nalazimo prvi put u Starom zavjetu upotrijebljenu hebrejsku imenicu šabbat (r. 23). Ustvari, u ovom ulomku ova je imenica upotrijebljena četiri puta (rr. 23.25.26.29). Ovaj događaj opisuje davanje mane sinovima Izraelovim u pustinji Sin dva tjedna prije njihova dolaska na goru Sinaj. Prema Izlasku 16,5 Izraelci su šestog dana trebali skupljati i nakupiti "dvaput onoliko koliko su skupljali za svaki dan". Kasnije u poglavlju rečeno im je da sedmog dana mane neće biti (rr. 15.16) i premda se mana skupljena svakog dana preko noći pokvarila, ova skupljena šestog dana se ne će pokvariti (rr. 19-24). Sedmog dana neki su izišli da skupljaju manu, ali je nisu našli (r. 27). Božji odgovor je glasio: "Dokle ćete odbijati da se pokorite mojim zapovijedima i mojim zakonima? Pogledajte! Zato što vam je Jahve dao subotu, daje vam hrane šestoga dana za dva dana. Neka svatko stoji gdje jest; neka nitko u sedmi dan ne izlazi iz svoga stana." (rr. 28.29) Upotrijebljene riječi jasno pokazuju da Izraelcima subota nije bila nepoznata.
d. Izlazak 20,8-11. Izlazak 20 sadrži Deset zapovijedi koje je Bog dao Mojsiju na gori Sinaju. U ovom Zakonu četvrta zapovijed određuje da treba raditi šest dana, a sedmi dan svetkovati kao dan odmora. Osnova za ovu naredbu je što je i Bog "šest dana stvarao nebo, zemlju i mora i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni." (r. 11)
Ovdje uzete riječi sažetak su sadržaja Postanka 2,2.3 i ne ostavljaju sumnje da Izlazak 20,11 ukazuje na subotu stvaranja. Također je značajno što se subota javlja u okviru Deset zapovijedi, koje su opet bile središte Božjeg saveza. Da je ovaj zakon deset zapovijedi bio poseban, a ostali su zakoni iz Petoknjižja bili dodatak ili komentar, jasno je iz izjave u Ponovljenom zakonu 5,22 da Bog ovim Desetorim zapovijedima "ništa nije dodavao", odnosno da je Dekalog bio posebna, zasebna cjelina.
Osim toga, zavjetna osnova koja je istaknuta u Izlasku 20 o vršenju Deset zapovijedi, uključujući subotnju zapovijed, spasiteljska je povijest, ili bolje rečeno, s­mo božansko otkupljenje. Sinovi Izraelovi ušli su u zavjetni odnos s Jahvom (vidi Izl 19). Zatim Bog u preambuli i povijesnom prologu Dekaloga ističe primarni element u otkupljenju koje su Izraelci doživjeli: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva." (Izl 20,2) Izraelci su bili oslobođeni od ropstva i ova ranija Jahvina dobrota predstavljala je temelj za odnos Saveza u kojem su Izraelci, za uzvrat, trebali biti poslušni Božjim zapovijedima.
S vremenom su subota i ideja o Božjem savezu zapravo postali sinonimi (usp. Izl 31,16). Više od bilo kojeg od devet propisa Dekaloga, subota je osigurala vidljivu razliku koja je Božji narod odvojila od svih koji nisu služili Jahvi. Tako je ona na vrlo stvaran način utjelovila pravo značenje zavjetnog odnosa s Bogom, jer je prepoznala Izrael kao narod u zajednici s njihovim Stvoriteljem i Otkupiteljem.
Što više, subotnja zapovijed je jedina u Dekalogu koja ima tri određene oznake otiska pečata: ime, službu i područje pojedinca ili entiteta čiju vlast pečat predstavlja. Zato se subota može smatrati pečatom Dekaloga. (Vidi i raspravu o suboti kao "znaku" u vezi s Izlaskom 31,13-17 i Ezekielom 20,12.20.) Subotnja je zapovijed posebna ne samo zbog toga što sadrži tri bitna čimbenika pečata, već i što se služi jedinstvenim uvodom, riječima "Sjeti se". Ove riječi mogu ukazivati na više koncepata: sjetiti se subote kao već stoljećima poštovane institucije; sjetiti se jer postoji opasnost od zaboravljanja; i sjetiti se gledajući unaprijed, zato što je subota toliko središnja za doživljavanje iskustva sa Savezom. Koje god nijanse ovaj izraz imao u kontekstu izvorne izjave na Sinaju, jedno je jasno: riječi "sjeti se" predstavljaju naglašavanje u uvodu i pozivaju na obraćanje posebne pozornosti na subotnju zapovijed.
e. Izlazak 23,12. Nakon spominjanja "subotnje godine" u Izlasku 23,10.11., za sedmi dan tjedna objavljena je sljedeća uputa: "Šest dana obavljaj svoj posao, ali sedmoga dana od posala odustani, da ti otpočine vo i magarac i da odahne sin tvoje sluškinje i pridošlica." (r. 12) Za "počinak" koji je Izraelcima zapovijeđen u Savezu s Bogom, uzet je glagol šabat , dok je za tovarne životinje vrsta odmora jednostavno uzet nuah, a za " sin[a] tvoje sluškinje" i za "pridošlicu" nifalni imperfekt nafaš, "osvježiti". Ova hebrejska riječ ne mora ukazivati oporavak od umora, premda i to može u nju biti uključeno; zapravo ona ukazuje na poboljšanje kvalitete života ili na zadovoljstvo odmora od dobro obavljenog rada. Prema tome, subota treba biti značajno duhovno iskustvo i za izraelske sluge i pridošlice.
f. Izlazak 31,13-17. U ovom ulomku nalazimo izjavu sličnu onima u Postanku 2,2.3 i Izlasku 10,11, ali s više dodatnih elemenata. 1. Svetkovanje Božje subote je znak, ne samo stvaranja (r. 17), već i posvećivanja Njegovog naroda (r. 13). 2. Zavjetni odnos, ranije istaknut u kontekstu Dekaloga (pogl. 19 i 20), sada je izrijekom primijenjen na subotu i nazvan "vječni savez" (r. 16). 3. Za oskrvnuće subote predviđena je smrtna kazna (rr. 14.15). 4. Po prvi put su upotrijebljeni irzazi naglašavanja šabbat šabbaton "dan posvemašnjeg odmora" (r. 15). 5. Pozivajući se na stvaranje subote, izjava ne spominje samo Božji počinak kao u Postanku 2,2.3 i Izlasku 20,11., već dodaje da je Bog "odahnuo" (r. 17), očito ne u smislu oporavljanja od umora, već ugodnog opuštanja nakon završetka svog savršenog djela stvaranja.
Zamijetimo uporabu riječi "znak" u retku 13. Znak je nešto što nadilazi sebe u otkrivanju dublje stvarnosti. S obzirom na subotu, ta je stvarnost bila dvostruka: subota predstavlja trajnu potvrdu Božjeg posvećenja Njegovog naroda (r. 13) i služi kao stalni podsjetnik Božjeg stvaralaštva (r. 17). U oba vida svetkovanje subote jest ono što znaku daje djelotvornost (rr. 13.16).
g. Izlazak 34,21. Ovaj tekst glasi: "Šest dana radi, a sedmoga od poslova odustani, sve ako je u doba oranja ili u vrijeme žetve." Ovdje ne nalazimo imenicu "subota", ali je izričito naglašen sedmi dan, a glagol za "počinak" je šabat. To što se u zemljoradničkom društvu vjerno trebala svetkovati subota za vrijeme najvažnijih sezonskih poslova, "u doba oranja" i "u vrijeme žetve", naglašava veliku svetost kojom je Bog obilježio ovaj dan.
h. Izlazak 35,2.3. U ovom tekstu je izraz šabbat šabbaton uzet u zapovijedi kojom je naloženo da se sedmi dan svetkuje kao "dan potpunog počinka u čast Jahvi". Još jednom je proglašena smrtna kazna za prekršaj, uz dodatnu primjedbu: "U subotni dan ni vatre ne ložite po svojim stanovima." Ovdje se očito govori o nepotrebnom subotnjem poslu za Izraelce.
A. Petoknjižje
1. Opći pregled
U većini slučajeva šabbat, šabat i šabbaton se odnose na sedmi dan tjedna, ali u različitim tekstovima u Petoknjižju nalazimo ovu vrst subotnje terminologije primijenjene na neke godišnje blagdane i na sedmu ("subotnju") godinu. U nekim slučajevima ovi se izrazi u prenesenom smislu koriste za "počivanje" zemlje.
Tri ulomka u Petoknjižju posebno povezuju subotu sa stvaranjem: Postanak 2,1-3; Izlazak 20,11; 31,13-17. Niz drugih ulomaka govori o počivanju sedmog dana u tjednu. U nastavku ove rasprave analiziramo subotnje tekstove redom kojim se pojavljuju u Petoknjižju. (Vidi Stvaranje, I. A. 14.)
2. Subotnji tekstovi u Petoknjižju
a. Postanak 2,1.3. Nakon opisa aktivnosti iz dana u dan prvih šest dana tjedna stvaranja, Postanak 2,1 daje sažetu izjavu o tome da je stvaranje dovršeno. U Postanku 2,2.3 čitamo: "I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini."
Nekoliko elemenata u ovom ulomku zaslužuje posebnu pažnju: 1. Premda se ovdje ne pojavljuje imenica šabbat, u oba slučaja se javlja glagol šabat koji kaže da je Bog počinuo od svog djela stvaranja. 2. Sedmi dan tjedna je posebno istaknut; spomenut je pet puta, od toga triput kao "sedmi dan", a dvaput kao zamjenica. 3. Tvrdnja ima čijastički oblik, odnosno oblik izvrnutog paralelizma.
A. Bog dovrši svoje djelo (r. 2)
B. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini (r. 2)
C. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti (r. 3).
B1 jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini
A1 prigodom stvaranja (r. 3; samo u engleskom).
Uvodne izjave u ovom čijazmu (A i B) ukazuju na Božje stvaralačko djelo i Njegovo počivanje sedmog dana. Iste dvije misli prisutne su i na kraju čijazma, obrnutim redom (B1 i A1). Tako u središtu čijazma (C) ostaje spominjanje Božjeg blagoslova i svetkovanje sedmog dana. U čijazmu ovog oblika, A-B-C- B1-A', središnji predmet normalno predstavlja glavnu svrhu teksta. Zbog toga je u Postanku 2,2.3 glavna misao izjava: " blagoslovi Bog sedmi dan i posveti".
Hebrejska riječ upotrijebljena za Božji blagoslov nad sedmim danom je barak, ista ona koja je upotrijebljena za Božji blagoslov nad životinjama i ljudima (Post 1,22.28). Ovaj božanski blagoslov nije statičan, već nastavlja imati posebno značenje od vremena prve objave. Osnovno značenje hebrejskog izraza "posveti" (od qadaš, "biti svet") je "odvojiti" ili "staviti na stranu" nešto što pokazuje ispunjenje božanskog cilja i/ili zapovijedi. Stoga tvrdnja da je Bog "posvetio" sedmi dan ne samo što taj dan čini drukčijim od ostalih šest, nego ističe i ideju nastavljanja posebnog značenja tog dana za ljudska bića stvorena po Bogu. Nešto što je "odvojeno" mora biti više od jednostavne uspomene na prošlost; to mora imati trajno značenje. Ova svetost subote ponovljena je u različitim kasnijim tekstovima Petoknjižja (na pr. Izl 16,23; usp. 31,14.16; 35,2), a temeljni jezik čitave izjave u Postanku 2,2.3 ponovno se pojavljuje u zapovijedi o suboti u Izlasku 20,8-11.
b. Izlazak 5,5. U ovom tekstu nalazimo subotnju terminologiju u faraonovoj izjavi: "Sad kad se svjetina tako umnožila… vi biste ih od posla odvratili?" Ova posljednja fraza u izvorniku glasi: "Vi biste učinili da počivaju (šabat) od svojih tereta!" Premda ovdje nije spomenut sedmi dan tjedna, sam kontekst pokazuje da je ovaj počinak imao vjersko značenje.
c. Izlazak 16. U ovom poglavlju nalazimo prvi put u Starom zavjetu upotrijebljenu hebrejsku imenicu šabbat (r. 23). Ustvari, u ovom ulomku ova je imenica upotrijebljena četiri puta (rr. 23.25.26.29). Ovaj događaj opisuje davanje mane sinovima Izraelovim u pustinji Sin dva tjedna prije njihova dolaska na goru Sinaj. Prema Izlasku 16,5 Izraelci su šestog dana trebali skupljati i nakupiti "dvaput onoliko koliko su skupljali za svaki dan". Kasnije u poglavlju rečeno im je da sedmog dana mane neće biti (rr. 15.16) i premda se mana skupljena svakog dana preko noći pokvarila, ova skupljena šestog dana se ne će pokvariti (rr. 19-24). Sedmog dana neki su izišli da skupljaju manu, ali je nisu našli (r. 27). Božji odgovor je glasio: "Dokle ćete odbijati da se pokorite mojim zapovijedima i mojim zakonima? Pogledajte! Zato što vam je Jahve dao subotu, daje vam hrane šestoga dana za dva dana. Neka svatko stoji gdje jest; neka nitko u sedmi dan ne izlazi iz svoga stana." (rr. 28.29) Upotrijebljene riječi jasno pokazuju da Izraelcima subota nije bila nepoznata.
d. Izlazak 20,8-11. Izlazak 20 sadrži Deset zapovijedi koje je Bog dao Mojsiju na gori Sinaju. U ovom Zakonu četvrta zapovijed određuje da treba raditi šest dana, a sedmi dan svetkovati kao dan odmora. Osnova za ovu naredbu je što je i Bog "šest dana stvarao nebo, zemlju i mora i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni." (r. 11)
Ovdje uzete riječi sažetak su sadržaja Postanka 2,2.3 i ne ostavljaju sumnje da Izlazak 20,11 ukazuje na subotu stvaranja. Također je značajno što se subota javlja u okviru Deset zapovijedi, koje su opet bile središte Božjeg saveza. Da je ovaj zakon deset zapovijedi bio poseban, a ostali su zakoni iz Petoknjižja bili dodatak ili komentar, jasno je iz izjave u Ponovljenom zakonu 5,22 da Bog ovim Desetorim zapovijedima "ništa nije dodavao", odnosno da je Dekalog bio posebna, zasebna cjelina.
Osim toga, zavjetna osnova koja je istaknuta u Izlasku 20 o vršenju Deset zapovijedi, uključujući subotnju zapovijed, spasiteljska je povijest, ili bolje rečeno, s­mo božansko otkupljenje. Sinovi Izraelovi ušli su u zavjetni odnos s Jahvom (vidi Izl 19). Zatim Bog u preambuli i povijesnom prologu Dekaloga ističe primarni element u otkupljenju koje su Izraelci doživjeli: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva." (Izl 20,2) Izraelci su bili oslobođeni od ropstva i ova ranija Jahvina dobrota predstavljala je temelj za odnos Saveza u kojem su Izraelci, za uzvrat, trebali biti poslušni Božjim zapovijedima.
S vremenom su subota i ideja o Božjem savezu zapravo postali sinonimi (usp. Izl 31,16). Više od bilo kojeg od devet propisa Dekaloga, subota je osigurala vidljivu razliku koja je Božji narod odvojila od svih koji nisu služili Jahvi. Tako je ona na vrlo stvaran način utjelovila pravo značenje zavjetnog odnosa s Bogom, jer je prepoznala Izrael kao narod u zajednici s njihovim Stvoriteljem i Otkupiteljem.
Što više, subotnja zapovijed je jedina u Dekalogu koja ima tri određene oznake otiska pečata: ime, službu i područje pojedinca ili entiteta čiju vlast pečat predstavlja. Zato se subota može smatrati pečatom Dekaloga. (Vidi i raspravu o suboti kao "znaku" u vezi s Izlaskom 31,13-17 i Ezekielom 20,12.20.) Subotnja je zapovijed posebna ne samo zbog toga što sadrži tri bitna čimbenika pečata, već i što se služi jedinstvenim uvodom, riječima "Sjeti se". Ove riječi mogu ukazivati na više koncepata: sjetiti se subote kao već stoljećima poštovane institucije; sjetiti se jer postoji opasnost od zaboravljanja; i sjetiti se gledajući unaprijed, zato što je subota toliko središnja za doživljavanje iskustva sa Savezom. Koje god nijanse ovaj izraz imao u kontekstu izvorne izjave na Sinaju, jedno je jasno: riječi "sjeti se" predstavljaju naglašavanje u uvodu i pozivaju na obraćanje posebne pozornosti na subotnju zapovijed.
e. Izlazak 23,12. Nakon spominjanja "subotnje godine" u Izlasku 23,10.11., za sedmi dan tjedna objavljena je sljedeća uputa: "Šest dana obavljaj svoj posao, ali sedmoga dana od posala odustani, da ti otpočine vo i magarac i da odahne sin tvoje sluškinje i pridošlica." (r. 12) Za "počinak" koji je Izraelcima zapovijeđen u Savezu s Bogom, uzet je glagol šabat , dok je za tovarne životinje vrsta odmora jednostavno uzet nuah, a za " sin[a] tvoje sluškinje" i za "pridošlicu" nifalni imperfekt nafaš, "osvježiti". Ova hebrejska riječ ne mora ukazivati oporavak od umora, premda i to može u nju biti uključeno; zapravo ona ukazuje na poboljšanje kvalitete života ili na zadovoljstvo odmora od dobro obavljenog rada. Prema tome, subota treba biti značajno duhovno iskustvo i za izraelske sluge i pridošlice.
f. Izlazak 31,13-17. U ovom ulomku nalazimo izjavu sličnu onima u Postanku 2,2.3 i Izlasku 10,11, ali s više dodatnih elemenata. 1. Svetkovanje Božje subote je znak, ne samo stvaranja (r. 17), već i posvećivanja Njegovog naroda (r. 13). 2. Zavjetni odnos, ranije istaknut u kontekstu Dekaloga (pogl. 19 i 20), sada je izrijekom primijenjen na subotu i nazvan "vječni savez" (r. 16). 3. Za oskrvnuće subote predviđena je smrtna kazna (rr. 14.15). 4. Po prvi put su upotrijebljeni irzazi naglašavanja šabbat šabbaton "dan posvemašnjeg odmora" (r. 15). 5. Pozivajući se na stvaranje subote, izjava ne spominje samo Božji počinak kao u Postanku 2,2.3 i Izlasku 20,11., već dodaje da je Bog "odahnuo" (r. 17), očito ne u smislu oporavljanja od umora, već ugodnog opuštanja nakon završetka svog savršenog djela stvaranja.
Zamijetimo uporabu riječi "znak" u retku 13. Znak je nešto što nadilazi sebe u otkrivanju dublje stvarnosti. S obzirom na subotu, ta je stvarnost bila dvostruka: subota predstavlja trajnu potvrdu Božjeg posvećenja Njegovog naroda (r. 13) i služi kao stalni podsjetnik Božjeg stvaralaštva (r. 17). U oba vida svetkovanje subote jest ono što znaku daje djelotvornost (rr. 13.16).
g. Izlazak 34,21. Ovaj tekst glasi: "Šest dana radi, a sedmoga od poslova odustani, sve ako je u doba oranja ili u vrijeme žetve." Ovdje ne nalazimo imenicu "subota", ali je izričito naglašen sedmi dan, a glagol za "počinak" je šabat. To što se u zemljoradničkom društvu vjerno trebala svetkovati subota za vrijeme najvažnijih sezonskih poslova, "u doba oranja" i "u vrijeme žetve", naglašava veliku svetost kojom je Bog obilježio ovaj dan.
h. Izlazak 35,2.3. U ovom tekstu je izraz šabbat šabbaton uzet u zapovijedi kojom je naloženo da se sedmi dan svetkuje kao "dan potpunog počinka u čast Jahvi". Još jednom je proglašena smrtna kazna za prekršaj, uz dodatnu primjedbu: "U subotni dan ni vatre ne ložite po svojim stanovima." Ovdje se očito govori o nepotrebnom subotnjem poslu za Izraelce.