Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionMisija dva po dva EmptyMisija dva po dva

more_horiz
U tekstu Markova Evanđelja (Mk 6,6b-13) govori se o događaju slanja učenika u svijet. Isus šalje učenike dva po dva. Ako pogledamo danas tradicionalne crkve rijetko prave neke evangelizacije a kamoli da šalju misionare. Mormoni isto salju dva po dva domen njihovog djelovanja su gradovi. Jedini koji idu od kuce do kuce su Jehovini Svjedoci i kao što možemo vidjeti i čuti imaju dosta uspjeha. Ostale protestantske zajednice prave evangelizacije ili izlaze u grad postavljajući štandove. Pitanje glasi da li misija dva po dva bi se trebala praktikovati ili ju i dalje prepustiti Jehovinim svjedocima jer ne želimo biti napadni?

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Kako je moguće da je mystery predvidjela ovu temu, o kojoj može dosta reći?

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Nem se puno toga tu reci.

Jehovini Svedoci to slede, idu po dvoje u sluzbu Bogu.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
mystery je napisao/la:
Nem se puno toga tu reci.

Jehovini Svedoci to slede, idu po dvoje u sluzbu Bogu.


U razgovoru se može primijetiti da je jedan od dvojice iskusan, i da on vodi razgovor. Drugi samo klima Very Happy ..ili ponekad nešto kaže...

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
kainos je napisao/la:


U razgovoru se može primijetiti da je jedan od dvojice iskusan, i da on vodi razgovor. Drugi samo klima Very Happy ..ili ponekad nešto kaže...

Ne to nije tako.

Nego nece pricati u glas.
Jedan zapocne razgovor to je normalno.

nema tu veze sa tim ko je iskusan ko ne...

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
mystery je napisao/la:
Nem se puno toga tu reci.

Jehovini Svedoci to slede, idu po dvoje u sluzbu Bogu.


To ljudima deluje malo iritantno. Većinu koje znam tako reaguju na to. Koji bi bio neki drugi način? Efikasniji?
Adventisti guraju temu o veganstvu i zdravoj hrani, to je sad popularno..katolici imaju misionare, a pravoslavci su baš loši po tom pitanju..ne rade ništa.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
ekatarina je napisao/la:
mystery je napisao/la:
Nem se puno toga tu reci.

Jehovini Svedoci to slede, idu po dvoje u sluzbu Bogu.


To ljudima deluje malo iritantno. Većinu koje znam tako reaguju na to. Koji bi bio neki drugi način? Efikasniji?
Adventisti guraju temu o veganstvu i zdravoj hrani, to je sad popularno..katolici imaju misionare, a pravoslavci su baš loši po tom pitanju..ne rade ništa.

Pa to je efikasno, na taj nacin se dodje do svih ljudi.

A Takodje imamo standove na javnim mestima gde  ljudi mogu prici i sami uzeti besplatno literaturu
i razgovarati ako zele.

To je jako efikasna metoda,

a ono od kuce do kuce je potrebno, da bi se stiglo do skoro svih ljudi
koliko je to moguce.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Ja sam sretao JS propovjednike koji nastupaju i sami, mada je to mnogo rjedje.

Evo bas sam jedanput cekao zenu. Dosao sam 20 min. ranije i bas sam razmisljao kako da provedem to vrijeme na zabavan nacin. Pomislih bas da su mi sada JS, kad evo jednog nasmijesenog mladica. Pita on mene, sta mislite kakvo je stanje u svijetu?

Kazem ja, stanje je odlicno! Pa kako odlicno, pita on mene, vidite li sve ove krize i probleme? Pa stanje je fantasticno, kazem mu ja, prije 30 godina je smo se oslobodili komunizma, a ovo je sada zadnja faza kapitalizma. Do konca stoljeca ce ljudi izgraditi prekrasan sistem rada i suradnje, socijalno i ekoloski odrzivo drustvo.

A sta je sa prosloscu, pita on? Na to gledam kao na veliki blagoslov, kazem ja. Pa kako, pita on, pa zaraze, pa epidemije, pa inkvizicija... Sve je to iza nas, i samo nas je ojacalo. Ljudi su raskinuli okove vjerske zatucanosti, a mi smo danas potomci onih malobrojnih prezivjelih koji su stvorili imunitet na sve te grozne bolesti. Danas kada izbije negdje kuga ili kolera, oboli tek nekoliko ljudi. To je zato sto mi nosimo sada prirodni imunitet na te bolesti.

I tako smo razmotrili jos par primjera, a ja sam na sva njegova pitanja odgovarao s punim optimizmom. Kada je nakon nekog vremena shvatio da u meni nece potaknuti jadikovanje, nesrecu i ocaj... zahvalio se i otisao. Izgleda da takvi propovjednici pesimizma i apostoli ocajanja mogu svoje zrtve omadjijati samo ako u njima potaknu osjecaje krajnjeg ocajanja i bespomocnosti.

Mene je ovaj mladic zabavio i bas mi je skratio vrijeme dok nije stigla moja zena.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Ja sam sretao JS propovjednike koji nastupaju i sami, mada je to mnogo rjedje.

Evo bas sam jedanput cekao zenu. Dosao sam 20 min. ranije i bas sam razmisljao kako da provedem to vrijeme na zabavan nacin. Pomislih bas da su mi sada JS, kad evo jednog nasmijesenog mladica. Pita on mene, sta mislite kakvo je stanje u svijetu?

Kazem ja, stanje je odlicno! Pa kako odlicno, pita on mene, vidite li sve ove krize i probleme? Pa stanje je fantasticno, kazem mu ja, prije 30 godina je smo se oslobodili komunizma, a ovo je sada zadnja faza kapitalizma. Do konca stoljeca ce ljudi izgraditi prekrasan sistem rada i suradnje, socijalno i ekoloski odrzivo drustvo.

A sta je sa prosloscu, pita on? Na to gledam kao na veliki blagoslov, kazem ja. Pa kako, pita on, pa zaraze, pa epidemije, pa inkvizicija... Sve je to iza nas, i samo nas je ojacalo. Ljudi su raskinuli okove vjerske zatucanosti, a mi smo danas potomci onih malobrojnih prezivjelih koji su stvorili imunitet na sve te grozne bolesti. Danas kada izbije negdje kuga ili kolera, oboli tek nekoliko ljudi. To je zato sto mi nosimo sada prirodni imunitet na te bolesti.

I tako smo razmotrili jos par primjera, a ja sam na sva njegova pitanja odgovarao s punim optimizmom. Kada je nakon nekog vremena shvatio da u meni nece potaknuti jadikovanje, nesrecu i ocaj... zahvalio se i otisao. Izgleda da takvi propovjednici pesimizma i apostoli ocajanja mogu svoje zrtve omadjijati samo ako u njima potaknu osjecaje krajnjeg ocajanja i bespomocnosti.

Mene je ovaj mladic zabavio i bas mi je skratio vrijeme dok nije stigla moja zena.

A ti si siugran da je on bio JS jel?
Mada je to nebitno
Dalje.
Odakle ti to da bi on trebao potaknuti na jadikovanje nesrecu i ocaj?
to je tvoja predrasuda
Dalje tebi je sve lepo u zivotu zato si optimista i lepo ti je sto ljudi oboljevaju, stare i umiru?

Ne radi  se o tome da li si ti zadovoljan svojim zivotom trenutno
vec je u pitanju vise od toga, svrha naseg zivota.
I stanje u svetu koje je u ocaju
ne vidis zlo i patnju u svetu?
Ovaj sistem je nepravedan satanski i zamenice ga Bozja vladvina ali u buducnosti.

Nije valjda  da je tebi lepo i normalno sto ljudi oboljevaju stare i umiru.
da li znas koliko ljudi se muci sa time?

Te stvari covek ne moze da otkloni osim Boga.
I to je dobra vest iz Biblije
Da ce nas Bog toga osloboditi i da cemo ziveti vecno.

(Rimljanima 6:23).
Jer plata za grijeh je smrt, a dar koji Bog daje večni je život preko Hrista Isusa,
Gospodina našega


Otkrivenje 21:3,4
3 I čuh silan glas s neba da govori: Evo šatora Božjeg među ljudima!
On će prebivati s njima, i oni će biti narod njegov, i sam Bog biće s njima.
4 On će otrti svaku suzu od očiju njihovih i smrti neće više biti, ni žalosti ni vike, ni bolesti neće više biti, jer prvih stvari nestade.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
mystery je napisao/la:
lepo ti je sto ljudi oboljevaju, stare i umiru?


Badava bjezite od sadasnjeg trenutka u bajke o proslosti i buducnosti. Sadasnjost podrazumijeva bolest, starost i smrt. To je dio zivota koji treba prihvatiti bez opiranja, bez bajkovitih zamisljanja.

mystery je napisao/la:
Ovaj sistem je nepravedan satanski i zamenice ga Bozja vladvina ali u buducnosti.


To je nerealno i djetinjasto ocekivati. Cijela povijest krscanstva nam nazalost svjedoci o besmislenosti takvog vjerovanja. Vec 2.000 godina ocekujete da Bog promijeni stvarnost, da svoju volju prilagodi vasim ocekivanjima, ali to se ne desava. Koliko jos mozete cekati Isusa? Da ga cekate jos milion godina, on nikada nece doci... stvarnost se nikada nece promijeniti.

Radije naucite naci svoj mir u prihvacanju stvarnosti, u neopiranju.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Zivot je ujedno i velika pogibelj. Bas kako je rekla Mistery, uvijek nam prijeti bolest, starost i smrt. I ne samo to, nego i brojne druge neugodnosti, gubici, razocarenja.

A zasto se desavaju ta razocarenja? Zato jer nas um zeli da prekraja stvarnost, da joj vlada, da upravlja dogadjanjima... a to je nemoguce.

Svaki ljudski um se ponasa u skladu s vrlo jednostavnim obrascem:

strast - zudi i prizeljkuje jos vise ugode
mrznja - opire se i pokusava izbjeci neugodu
obmana - misli da moze upravljati ugodom i neugodom

Medjutim, kada bi smo svaku ugodu mogli posmatrati s ravnodusnoscu, mi ne bi smo o njoj bili ovisni. Kada bi smo svaku neugodu dozivjeti s ravnodusnoscu, ne bi smo bili ovisni niti o izbjegavanju neugode, boli, starosti i smrti... prihvacali bi smo pojave onakve kakve one doista jesu. Ne bi smo bili u obmani.

Divne religijske price i razna ocekivanja naseg uma od proslosti i buducnosti nas nece spasiti od neugode. Spasit ce nas samo potpuno prihvacanje sadasnjeg trenutka. To je doduse tema vise vezana za budizam, i tamo cu je nastaviti da ne skrecem ovu temu, ali ovdje je iznosim samo vezano za raspravu s Mistery.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Fazlija je napisao/la:

I tako smo razmotrili jos par primjera, a ja sam na sva njegova pitanja odgovarao s punim optimizmom. Kada je nakon nekog vremena shvatio da u meni nece potaknuti jadikovanje, nesrecu i ocaj... zahvalio se i otisao. Izgleda da takvi propovjednici pesimizma i apostoli ocajanja mogu svoje zrtve omadjijati samo ako u njima potaknu osjecaje krajnjeg ocajanja i bespomocnosti.



Odlična opservacija

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Zivot je ujedno i velika pogibelj. Bas kako je rekla Mistery, uvijek nam prijeti bolest, starost i smrt. I ne samo to, nego i brojne druge neugodnosti, gubici, razocarenja.

A zasto se desavaju ta razocarenja? Zato jer nas um zeli da prekraja stvarnost, da joj vlada, da upravlja dogadjanjima... a to je nemoguce.

Svaki ljudski um se ponasa u skladu s vrlo jednostavnim obrascem:

strast - zudi i prizeljkuje jos vise ugode
mrznja - opire se i pokusava izbjeci neugodu
obmana - misli da moze upravljati ugodom i neugodom

Medjutim, kada bi smo svaku ugodu mogli posmatrati s ravnodusnoscu, mi ne bi smo o njoj bili ovisni. Kada bi smo svaku neugodu dozivjeti s ravnodusnoscu, ne bi smo bili ovisni niti o izbjegavanju neugode, boli, starosti i smrti... prihvacali bi smo pojave onakve kakve one doista jesu. Ne bi smo bili u obmani.

Divne religijske price i razna ocekivanja naseg uma od proslosti i buducnosti nas nece spasiti od neugode. Spasit ce nas samo potpuno prihvacanje sadasnjeg trenutka. To je doduse tema vise vezana za budizam, i tamo cu je nastaviti da ne skrecem ovu temu, ali ovdje je iznosim samo vezano za raspravu s Mistery.

I sam kazes


Zivot je ujedno i velika pogibelj. Bas kako je rekla Mistery, uvijek nam prijeti bolest, starost i smrt. I ne samo to, nego i brojne druge neugodnosti, gubici, razocarenja.

a onda stavis ruzicaste naocare

to nisu jadikovke nego stvarnost

psihickizdrava  osoba se suocava sa stvarnoscu i vidi je

oni koji se brane od toga koriste mehanizme saoobmane koj  suzavaju svest

zato mnogi odbacuju Bozjurec jer ne zele suocavanje i istinu

a upravo ta istina nas oslobadja

kao sto je i Isus rekao:

" I spoznacete istinu i istina ce vas osloboditi"

Jovan 8:32

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Jednog dana ces biti dovoljno odrasla da zivis po svome, a ne samo onako kako ti drugi propisuju. Jednog dana neces sumnjati u sebe, niti ces se bojati kazne za svoju slobodnu volju.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Jednog dana ces biti dovoljno odrasla da zivis po svome, a ne samo onako kako ti drugi propisuju. Jednog dana neces sumnjati u sebe, niti ces se bojati kazne za svoju slobodnu volju.


Zivim po svome Smile

I posto sam na Bozjem putu ne bojim se nicega.

descriptionMisija dva po dva EmptyRe: Misija dva po dva

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply