Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionKukavičluk EmptyKukavičluk

more_horiz
Malo se u krscanskom svijetu govori o grijehu kukavicluka. Ipak, u Otkrivenju 21:8 "kukavice" (doslovno: "kukavni" - pridjev "deilos") su prve na popisu onih koji ce gorjeti u "ognjenom jezeru".

Obicno vjernici nisu svjesni da se ta rijec ne nalazi samo na tom jednom mjestu u Novom zavjetu. Naime, istom tom rjecju (grcki "deilos") Isus ukorava svoje ucenike sto "nemaju vjere" u Mt 8:28 i Mk 4:40.

Ocito:
- ne mozemo istovremeno biti kukavice i imati vjeru
- ne mozemo istovremeno biti kukavice i biti spaseni

Medjutim:
- sto je konkretno grijeh kukavicluka? Mozemo li odgovor na to pitanje iscitati iz ovih (i drugih) biblijskih tekstova?
- kako danas, u nasem drustvu i kontekstu, mozemo biti kukavice?

Zanimaju me vasa misljenja.

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
Npr. kukavice u vrijeme krscanskog oca Ciprijana su bili "otpali" koji su u cast cara zapalili tamjan i odrekli se krscanstva. Poslije su se pokajali, i prema njima je Ciprijan bio milosrdan. Ovo je bila jedna vrsta kukavicluka. Naravno da onda nisu imali ni jaku vjeru, da ce im Bog dati snagu da mucenje i smrt lakse prebrode.

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
S obzirom da ce posljednja vremena biti strasna, Isus je rekao da ce ljudi umirati od straha od onoga sto ce zadesiti covjecanstvo, a isto ce vjerni biti prisiljeni da biraju izmedju Bozjeg pecata i Ziga zvjerinoga. Oni koji prihvate Zig Zvjerin bit ce kukavice i njihovo mjesto ce biti u ognjenom jezeru.

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
Mislim da prakticiramo kukavicluk cesce nego sto mislimo. Kukavicluk se moze prakticirati na razini promisljanja i na razini ponasanja.

Kada se dovode u pitanje nase ideje i uvjerenja, normalno je da osjecamo tjeskobu. Medjutim, na tu tjeskobu mozemo reagirati hrabro ili kukavicki. Ako nam je glavno imati sigurnost, tada smo kukavice, jer tada obicno trazimo sve moguce nacine da obranimo svoj stav, a nismo spremni posteno saslusati i propitati drugo misljenje. Takve osobe "nemaju ljubav prema istini" (2 Sol 2:10).
Forumi poput ovoga su odlicna prilika za testiranje kukavicluka, buduci da cijela svrha foruma i jest sukobljavanje s drukcijim misljenjem. Vjerojatno smo svi barem ponekad "pali" na tom ispitu. Da, ukljucujem tu i sebe.

Zatim, kukavicki mozemo reagirati i kroz ponasanje, u trenucima kada znamo sto je ispravno uciniti, ali zbog straha odlucimo ne uciniti to. Tada odabiremo udobnost umjesto cinjenja dobra.

Jasno je da je kukavicluk ono sto nam onemogucava da slijedimo Isusa, bas kao sto je to onemogucavao farizejima (prvenstveno na razini promisljanja) i ucenicima (prvenstveno na razini postupanja). Nije Isus bez razloga rekao da ici za Njim znaci nositi kriz.

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
Justin je rekao: ".... trazimo sve moguce nacine da obranimo svoj stav, a nismo spremni posteno saslusati i propitati drugo misljenje. Takve osobe "nemaju ljubav prema istini" (2 Sol 2:10).....

Izgleda da su mnogi izgradili neku svoju istinu, stav i onda kako se odreći svoje istine. Ko je od nas forumaša spreman se otvoriti i prihvatiti neku novu istinu?!

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
three angels je napisao/la:
Justin je rekao: ".... trazimo sve moguce nacine da obranimo svoj stav, a nismo spremni posteno saslusati i propitati drugo misljenje. Takve osobe "nemaju ljubav prema istini" (2 Sol 2:10).....

Izgleda da su mnogi izgradili neku svoju istinu, stav i onda kako se odreći svoje istine. Ko je od nas forumaša spreman se otvoriti i prihvatiti neku novu istinu?!


A šta je lakše - prihvatiti istinu ili odbaciti sumnju ?

A drugi mu učenici govorahu: vidjesmo Gospoda. A on im reče: dok ne vidim na rukama njegovijem rana od klina,
i ne metnem prsta svojega u rane od klina, i ne metnem ruke svoje u rebra njegova, neću vjerovati.
I poslije osam dana opet bijahu učenici njegovi unutra, i Toma s njima. Dođe Isus kad bijahu vrata zatvorena,
i stade među njima i reče: mir vam.
Potom reče Tomi: pruži prst svoj amo i viđi ruke moje; i pruži ruku svoju i metni u rebra moja, i ne budi nevjeran nego vjeran.
I odgovori Toma i reče mu: Gospod moj i Bog moj.
Isus mu reče: pošto me vidje vjerovao si; blago onima koji ne vidješe i vjerovaše.

Jovan 20,25-29

descriptionKukavičluk EmptyRe: Kukavičluk

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply