Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionNeokatekumenski Put EmptyNeokatekumenski Put

more_horiz
Hvaljen BOG, obred obred

Evo da i ja otvorim jednu temu,a tice se Neokatekumenskog puta.Put je Katolicki pokret nastao u Spanjolskoj kao plod II Vatikanskog Koncila.U skladu sa statutom [1] Neokatekumenski put je skup duhovni dobara koji se ostvaruje u Katoličkoj crkvi a u koji spadaju:
“Neokatekumenat” ili pokrsni katekumenat - oruđe koje služi biskupima kao pomoć u ponovnom otkrivanju kršćanske inicijacije već krštenih odraslih osoba. On obuhvaća početne kateheze te neokatekumenski itinerarij koji se odvija u tri faze kršćanske inicijacije: pretkatekumenat, katekumenat, izabranje. Te se tri faze mjere „skrutinijima“ s odkovarajućim slavljima. Početne kateheze i neokatekumenski itinerarij oslanjaju se na tri temeljna elementa kršćanskoga života koje je istaknuo Drugi vatikanski sabor: Božja Riječ, liturgija i zajednica.
permanentni odgoj u vjeri – odnosno život zajednice vjernika u župi nakon završetka Neokatekumenskog itinerarija
krsni katekumenat – za nekrštene odrasle osobe
katehetska služba – uključivanje zajednice vjernika u misijski apostolat Crkve
Inicijatori Neokatekumenskog puta od samoga njegovog početka podcrtavali su značenje poslušnosti Crkvi koji se u praksi ostvaruje putem poslušnosti Papi i lokalnim biskupima čijih je pristanak nužan za početak kateheza u danoj biskupiji.

Evo sto je o Putu rekao Petar nasih dana Papa Benedikt XVI,17.01.11

"Neokatekumenski put pomaže obnovi i učvršćivanju kršćanske inicijacije u župama i biskupijama, promičući postupno i radikalno ponovno otkrivanje bogatstva krštenja, pomažući da se kuša božanski život, nebeski život koji je Gospodin započeo svojim utjelovljenjem, svojim dolaskom među nas, svojim rođenjem kao jedan od nas. Taj Božji dar svojoj Crkvi stavlja se "biskupu kao jedan od načina biskupijskog ostvarenja kršćanske inicijacije i permanentnog odgoja u vjeri. ”

Ja sam clan Neokatekumenske zajednice(Da se Tuspasim Smile ),pa kao nekoga nesto zanima o putu,ja cu pokusati odgovorit sa svojim skormnim znanjem

MIR I DOBRO + obred

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
Opiši nam malo bogoslužje na vašem sastanku, znači ukratko slijed.

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
Slijed je indentican Misi,uz pojedine dodatke,al evo pojasnit cu Smile

Na pocetku slijedi Ambijentalni uvod,i docek Svecenika(Prezbitera),zatim slijedi sluzba citanja(znaci prvo citanje(Stari zavjet),pripjevni psalam,Drugo citanje(Poslanica),i Sveto Evandjelje,zatim ide Homilija(a prije Homilije neki vjernik moze reci da li mu je rijec neto rekla),Nakon Homilije se moli Vjerovanje(Apostolsko Vjerovanje),Zatim ide Molitva vjernika(Ima osnovne 4 molitve:1)Za Crkvu,Papu,Biskupe,svecenike,redovnike/ice.2)Za drzavu i drzavnike.3)Za Bolesne,napustene,potrebite,ovisnike,.....4)Za Zupu,i zupne zajednice(Nakon toga neko moze izreci osobnu molitvu,na sto zbor odgovara Gospodine Uslisi nas.Onda slijedi euharistijska sluzba i pricest,Zavrsni blagoslov i to je to.

Pricest je pod obije prilike.
Euharistija je u Subotu vecer oko 8,i tad se racuna kao Nedjeljna,samim tim su i citanja od nedjelje.
Koristi se Beskvasni kruh umijesto Hostije(al u slucaju da ne bude dovoljno kruha pricest je s Hostijom)

*Neokatekumenski Put je zajedncia u Krilu Katolicke crkve,tako da nema nikavih razlika.

To je ukratko

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
Zašto se uopće ne poštuje zapovijed našeg Gospoda Isusa Krista da se i uzima vino, što nije običaj u katoličkoj crkvi, osim svećenika naravno.

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
Sluga Beskorisni je napisao/la:


Pricest je pod obije prilike.



Ovako,Svecenici se pricescuju pod obje prilke,isto tako svecenik moze i vjernike pricestit pod obje prilike,ako to prostor omogucuje,ako ima puno vjernika,moze NE DAJ Boze da se oskrnavi presveta krv,tako sto ce se prosut iz kaleza,a ako je mali broj vjernika svecenik moze pricestit,evo ja sam Ministrant,pa me nekad svecenik pricesti pod obje prilike(Hostiju stavi u vino) i pricesti me pod obje prilike-

Mi vjerujemo u STVARNU prisutnost pod prilikama Kruha i Vina,i treba pazti na svaku mrvicu i svaku kap,jer su to Presveto tijelo i Predragocijena Krv,Gospodina Isusa Krista

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
Jesi ti Kopitar neokatekumen?

descriptionNeokatekumenski Put EmptyRe: Neokatekumenski Put

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply