Radman na mogućem tragu 'eliksiru života'
eliksir života Spacereliksir života Spacereliksir života Spacer

<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr vAlign=top align=middle><td>eliksir života Radman-txt</TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall align=left></TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall vAlign=top align=right></TD></TR></TABLE>
<table class=enumbox cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletext></TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletextSmall vAlign=top align=left width=150></TD>
<td width=10></TD>
<td class=articletextSmall vAlign=top align=left width=150></TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletext>Znanstveni tim akademika Miroslava Radmana na putu je da u vrlo otpornih organizama izolira male molekule koje štite sve proteine, uključujući i posebne "proteine liječnike" koji održavaju život, zbog čega bi, smatraju, mogli otkriti "eliksir mladosti".

- Mi mislimo da smo stavili prst na kemiju života, na ono što ograničava život - rekao je Radman novinarima u Zagrebu na dvodnevnom simpoziju u povodu 50 godina molekularne biologije, na kojem će sutra predstaviti to otkriće.
Radmanov tim u kojem su još njegove suradnice Anita Kriško i Dea Slade otkrio je "molekularnu osnovu robusnosti organizama", čiji su preci počeli živjeti prije nekoliko milijardi godina. Riječ je o bakteriji deinococcus radiodurans i organizmu rotiferu koji su otporni na uvjete života i čije molekule, za razliku od ljudskih, štite "proteine liječnike" koji popravljaju greške ili oštećenja u svim važnijim molekulama.
Ako "proteini liječnici" ne bi bili aktivni, stanica ne bi živjela ni 24 sata, no problem kod ljudske vrste pojavljuje se kad se "liječnici proteini" oštete i prestanu djelovati, zbog čega počnu patiti svi ostali proteini kao i geni, jer više nisu dobro servisirani. Tada geometrijskom progresijom dolazi do rasta svih bolesti, slabosti i na kraju smrti, kaže Radman.
Deinococcus i rotifer otporni su na ultraljubičasto i ionizirajuće zračenje, a time i na oksidativni stres, koji nastaje razgradnjom vode u stanicama i oslobađanjem korozivnih radikala kisika od kojih oksidiraju DNA, RNA, proteini, masti, kao i željezo.
- Robusni su zbog toga što mogu zaštiti svoje proteine, razne funkcionalne molekule života, od oštećenja nekom molekulom ili procesom koji još ne znamo, ali znamo da je njihova robusnost izravno uzrokovana zaštitom tih proteina - rekao je Radman.
Radman se nada da kad izoliraju tu molekulu ili taj proces i ako on iz nekih drugih razloga ne bi bio toksičan za ljude, da bi to stvarno za ljude bio eliksir mladosti koji bi spriječio starenje i omogućio pomlađivanje.
- Prije moguće primjene otkrića, osim izoliranja molekule potrebno je provesti testove na životinjama i ljudima i utvrditi optimalnu koncentraciju molekule koju bi se unosilo u organizam hranom, pićem ili tabletama - rekao je Radman. </TD></TR></TABLE>
------------------

U istraživanjima na maloj životinjici rotiferi otkrio je Radmanov tim čudno zadržavanje starenja:
eliksir života Cono1


Pogledajte galeriju vrste:
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/indexmag.html?http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/artnov99/rotih.html

Čudo?:
Deinococcus radiodurans (prijašnjeg naziva Micrococcus radiodurans) je ekstremofilna bakterija, i jedan od organizama sa najvećom poznatom radiootpornošću: Dok je doza od 10 Gy dovoljna da ubije čovjeka, a doza od 60Gy dovoljna da pobije sve stanice u kulturi E. coli, bakterija D. radiodurans je u stanju izdržati dozu od čak 5,000 Gy nimalo ne gubeći sposobnost preživljavanja, dok dozu od 15,000 Gy preživljava 37% bakterija u ozračenom uzorku.
D. radiodurans je u stanju preživjeti i vrućinu, hladnoću, dehidraciju, vakuum i kiselinu.

eliksir života 171px-Deinococcus_radiodurans