Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Štovanje "kraljice neba" ( Jr. 7,18 ; 44,17; 23,25)
http://cro.scripturetext.com/jeremiah/7.htm
odavno je poznat običaj u poganskim narodima. Prorok Jeremija mnogo puta molio izabrani narod da prestanu sa time,ali svaki put narod bi se oglušio na molbu. Na kraju završili su u Babilonskom ropstvu.

Na taj dan slavi se uznesenje Isusove majke Marije na Nebo. Malo je katolika koji to znaju, a još ih je manje koji su svjesni toga da se navodno Marijino uznesenje ne spominje nigdje u Bibliji. Marijino uznesenje na Nebu proglašeno je dogmom tj. istinom u koju bi svi katolici trebali vjerovati tek 1951.godine. U najmanju ruku neobično je što niti Sveto Pismo niti Predaja ne spominju takav događaj ili blagdan (u pozitivnom kontekstu).

Naime,Biblija ipak spominje svetkovanje "petnaestoga dana u osmome mjesecu" (1. Kr 12,31). Tu svetkovinu uveo je bezbožni kralj Jeroboam i očito je da je ta svetkovina bila poganskog podrijetla. Biblija nam,naime,govori da je ta svetkovina bila narodu "prigoda za grijeh" ( 1.Kr 12,30 ).Nije potrebno dalje govoriti kakva je bila daljnja sudbina otpaloga kralja i zavedenog naroda. O tome više možete čitati u 1.Kr. 14,6-16.

Razlog zbog kojeg mnogi katolici vole tu svetkovinu je u tome što njezino svetkovanje ne traži promjenu srca, niti štovanje Boga "u Duhu i Istini" ( Iv 4,24 ). Mnogo je lakše raznositi kipove "nebeske kraljice" po procesijama, klanjati im se i stavlajti cvijeće po njima, nego živjrti posvećenim životom u zajednici sa Kristom i slobodi od grijeha. Lakše je štovati stvorenje nego Stvoritelja, zato jer štovanje Stvoritelja zahtijeva unutarnju pobožnost i nanovorođenje, a ne neku izvanjsku pobožnost koja nema veze sa vjerom koja je "jedanput zauvijek predana svetima" (Juda 3).

Štovanje današnje "nebeske kraljice" biti će kažnjeno jednako kao i u doba Izraelskih kraljeva -.smrću u ognjenom jezeru. To će biti sudbina svih idolopoklonika (onih koji se klanjaju kipovima - Otk. 21:Cool. Mnogi od njih to rade iz neznanja, to je ujedni i razlog njihove propasti. Bog preko proroka Hošee govori o tome (Hoš. 4,6 ). Drugi, ne manje važan razlog njihove propasti jest taj što "nisu imali ljubavi prema Istini da bi se spasili,već su se odlučili za nepravednost" ( 2.Sol 2,11-12 ).

Zasad toliko, i nadam se da ste imali priliku saznati nešto više o tom rimo-katoločkom blagdanu.

"25 Jeroboam utvrdi Šekem u Efrajimovoj gori i ondje se nastani. Poslije izađe odatle i utvrdi Penuel. 26 Jeroboam reče u svom srcu: "Sad bi se kraljevstvo moglo vratiti domu Davidovu. 27 Ako ovaj narod bude nastavio uzlaziti u Dom Jahvin u Jeruzalemu da prinosi žrtve, srce će se naroda vratiti svome gospodaru, Roboamu, kralju judejskome, i mene će ubiti." 28 Pošto se kralj posavjetovao, načini dva zlatna teleta i reče narodu: "Dosta ste uzlazili u Jeruzalem! Evo, Izraele, tvoga boga koji te izveo iz zemlje egipatske." 29 Zatim postavi jedno tele u Betelu, a drugo smjesti u Dan. 30 To je bila prigoda za grijeh: narod je odlazio jednome u Betel i drugome u Dan. 31 I podiže Jeroboam hram na uzvišicama i postavi iz puka svećenike koji nisu bili sinovi Levijevi. 32 Zatim je Jeroboam uveo blagdan u osmom mjesecu, petnaestoga dana tog mjeseca, kao što je blagdan koji se slavi u Judeji, i uzađe k žrtveniku. Tako je učinio u Betelu, žrtvujući teocima koje je načinio. U Betelu je postavio i svećenike uzvišica što ih bijaše podigao. 33 I uzađe k žrtveniku koji je načinio, petnaestoga dana osmog mjeseca, mjeseca koji je sam izabrao; i ustanovi blagdan za Izraelce i uzađe k žrtveniku da prinese kad."
http://cro.scripturetext.com/1_kings/12.htm

Ovo je bila sudbina kralja i naroda:
"4 I učini tako žena Jeroboamova: ustade, ode u Šilo i uđe u kuću Ahijinu. A on nije više vidio, oslabile mu oči od duboke starosti. 5 Ali mu je Jahve rekao: "Evo dolazi žena Jeroboamova da od tebe traži savjeta za svoga sina jer je bolestan; a ti ćeš joj reći tako i tako. Kad bude ulazila, pretvarat će se kao da je druga."
6 Kad Ahija ču šum njenih koraka na vratima, reče joj: "Uđi, ženo Jeroboamova! Što se pretvaraš da si druga, kad imam tešku vijest za tebe? 7 Idi, reci Jeroboamu: 'Ovako kaže Jahve, Bog Izraelov: Podigao sam te isred naroda i učinio sam te knezom nad mojim narodom Izraelom, 8 istrgnuo sam kraljevstvo iz kuće Davidove i dao ga tebi. Ali ti nisi bio kao moj sluga David, koji je držao moje zapovijedi i koji me slijedio svim srcem svojim i činio samo ono što je pravedno u mojim očima. 9 Ti si radio kudikamo gore od svojih prethodnika, otišao si i načinio sebi druge bogove, salio si im likove da me dražiš, mene si bacio za leđa. 10 Zato, evo, puštam zlo na kuću Jeroboamovu, istrijebit ću iz obitelji Jeroboamove sve što mokri uza zid, robove i slobodnjake u Izraelu; ja ću netragom pomesti kuću Jeroboamovu kao što se mete nečist, da ga ništa ne ostane. 11 One koji iz Jeroboamove obitelji umru u gradu, proždrijet će psi, a one koji umru u polju, pojest će ptice nebeske.' - Eto tako je Jahve rekao. 12 A ti ustani i pođi svome domu: tek što nogama stupiš u grad, dječak će umrijeti. 13 Sav će ga Izrael oplakati i pokopat će ga. On će biti jedini iz obitelji Jeroboamove položen u grob, jer se jedino na njemu našlo nešto što se u kući Jeroboamovoj svidjelo Jahvi, Bogu Izraelovu. 14 Jahve će sebi postaviti kralja nad Izraelom i taj će istrijebiti kuću Jeroboamovu. Evo dana! Što? Čak i trenutka!

15 Jahve će udariti Izraela te će se njihati kao trska u vodi. Iščupat će Izraela iz ove dobre zemlje koju je dao njihovim ocima i rasijat će ih s onu stranu Rijeke, jer su načinili sebi ašere koje srde Jahvu. 16 Odbacit će Izraela kao smeće, zbog grijeha što ih je učinio Jeroboam i na koje je navodio Izraela."

17 Žena Jeroboamova ustade i ode. Stigla je u Tirsu, a kad je prelazila kućni prag, dječak bijaše mrtav. 18 Pokopali su ga i sav ga je Izrael oplakao prema riječi koju je Jahve rekao po sluzi svome proroku Ahiji.

19 Ostala povijest Jeroboamova, kako je ratovao i kraljevao, to je zapisano u knjizi Ljetopisa kraljeva izraelskih. 20 Jeroboamovo kraljevanje trajalo je dvadeset i dvije godine, zatim je Jeroboam počinuo kraj otaca svojih, a sin mu Nadab zakraljio se mjesto njega."
http://cro.scripturetext.com/1_kings/14.htm

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Što znači:
"kao što je blagdan koji se slavi u Judeji" u odnosu na Dan pomirenja
http://cro.scripturetext.com/leviticus/23.htm
i
poredimo kalendare preko:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_calendar
http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_calendar#Modern_calendar

Hebrew Date Converter

http://www.diagnosis2012.co.uk/conv.htm

http://www.chabad.org/calendar/view/day.asp?tDate=8/16/2008

Prema poredbi kalendara, Inlineru, koji je bio mjesec osmi u vrijeme Jerobama?
Jeroboam's Roadblocks Removed (574 BCE)
Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave 250px-Lunar_libration_with_phase2







Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave Betalpha

    Mosaic pavement of a 6th century synagogue at Beit Alpha, Israel. Signs of the zodiac surround the central chariot of the Sun (a Greek motif), while the corners depict the 4 "turning points" ("tekufot") of the year, solstices and equinoxes, each named for the month in which it occurs--tekufah of Tishrey, (tekufah of Tevet), tekufah of Ni(san), tekufah of Tamuz
Larger version (172 Kb) here.


http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_calendar

Konverter kalendara:
http://www.abdicate.net/cal.aspx

Zadnja promjena: abraham; sub 16 kol 2008, 21:37; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Štovanje "kraljice neba" ( Jr. 7,18 ; 44,17; 23,25)
http://cro.scripturetext.com/jeremiah/7.htm
odavno je poznat običaj u poganskim narodima. Prorok Jeremija mnogo
puta molio izabrani narod da prestanu sa time,ali svaki put narod bi se
oglušio na molbu. Na kraju završili su u Babilonskom ropstvu.


Treba reći da je "kraljica neba" koju spominje prorok Jeremija pogansko božanstvo, dok je Marija majka Isusova koju mnogi proroci s veseljem objavljuju.

Na taj dan slavi se uznesenje Isusove majke
Marije na Nebo. Malo je katolika koji to znaju, a još ih je manje koji
su svjesni toga da se navodno Marijino uznesenje ne spominje nigdje u
Bibliji. Marijino uznesenje na Nebu proglašeno je dogmom tj. istinom u
koju bi svi katolici trebali vjerovati tek 1951.godine. U najmanju ruku
neobično je što niti Sveto Pismo niti Predaja ne spominju takav događaj
ili blagdan (u pozitivnom kontekstu).


Zapravo, Marijino uznesenje nalazi se unutar teoloških okvira koji su "izbačeni iz Biblije" tijekom Reformacije. U istoj "knjizi" koja je izbačena iz Biblije, zapisana je Petrova smrt ( Evanđelje po Ivanu 21:19 ), rasprava nad Mojsijevim tijelom Mihaela i demona ( Poslanica Jude Apostola 1:9 ) i slična mjesta.

Još par ispravaka: Marijino uznesenje bilo je raširena vjera u Crkvi, ali je tek u prošlom stoljeću formirana dogma o toj vjeri. Jednako tako, Predaja na veliko govori o Marijinom uznesenju.


Naime,Biblija ipak spominje svetkovanje
"petnaestoga dana u osmome mjesecu" (1. Kr 12,31). Tu svetkovinu uveo
je bezbožni kralj Jeroboam i očito je da je ta svetkovina bila
poganskog podrijetla. Biblija nam,naime,govori da je ta svetkovina bila
narodu "prigoda za grijeh" ( 1.Kr 12,30 ).Nije potrebno dalje govoriti
kakva je bila daljnja sudbina otpaloga kralja i zavedenog naroda. O
tome više možete čitati u 1.Kr. 14,6-16.


Ovo nema smisla, budući da su Židovi drukčije razumijevali vrijeme od nas. Mi smo svi preuzeli "Rimski model" , koji je by the way napravljen mahom za potrebe poganske religije. Stoga imena mjeseci (januar, februar) su zapravo rimski imperatori koji su se ponekad smatrali i bogovima.

Razlog zbog kojeg mnogi katolici vole tu
svetkovinu je u tome što njezino svetkovanje ne traži promjenu srca,
niti štovanje Boga "u Duhu i Istini" ( Iv 4,24 ). Mnogo je lakše
raznositi kipove "nebeske kraljice" po procesijama, klanjati im se i
stavlajti cvijeće po njima, nego živjrti posvećenim životom u zajednici
sa Kristom i slobodi od grijeha. Lakše je štovati stvorenje nego
Stvoritelja, zato jer štovanje Stvoritelja zahtijeva unutarnju
pobožnost i nanovorođenje, a ne neku izvanjsku pobožnost koja nema veze
sa vjerom koja je "jedanput zauvijek predana svetima" (Juda 3).


Da prostiš, gomila floskula. Kad su Židovi nosili Salomona u nosiljci, nisu ga obožavali niti gubili spoznaju o Božjem prioritetu.

Štovanje današnje "nebeske kraljice" biti će
kažnjeno jednako kao i u doba Izraelskih kraljeva -.smrću u ognjenom
jezeru. To će biti sudbina svih idolopoklonika (onih koji se klanjaju
kipovima - Otk. 21:Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave Icon_cool.
Mnogi od njih to rade iz neznanja, to je ujedni i razlog njihove
propasti. Bog preko proroka Hošee govori o tome (Hoš. 4,6 ). Drugi, ne
manje važan razlog njihove propasti jest taj što "nisu imali ljubavi
prema Istini da bi se spasili,već su se odlučili za nepravednost" (
2.Sol 2,11-12 ).

Zasad toliko, i nadam se da ste imali priliku saznati nešto više o tom rimo-katoločkom blagdanu.


Ovo nas navodi na već poprilično dokučenu temu o korištenju kipova u religijske svrhe. Ne bih ništa o tome više mogao reći osim da Katolici, kao i prema Božjoj naredbi Židovi, grade kipove koje ne smatraju idolima.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Kad se već piše o ovoj temi, evo da nešto pitam. Smile
Naime, kako kažu: papa Pio XII je 1950. proglasio uznesenje Marijino na nebo. Pitam: kako gledaju vjernici na nešto što se nikad nije dogodilo a slavi se izmišljeni događaj? Kako je onim vjernicima rođenima od prije 1950. god. koji su revnovali bez tog blagdana?

Kako je moguće da su mase i mase ljudi toliko sluđene da oživotvoruju neki događaj koji se nije desio?

Prošla sam 15.8. kroz neka slavonska sela u kojima je taj dan veliki blagdan. Mnoštvo ljudi je svečano obilježilo gospino uznesenje u kafićima, vjerujte: po cesti su hodali napola obučeni i pijani, jedva smo autom prošli. A u dvorištima ( otvorene kapije pa se vidi) pekli se janjci i prasad, orila je narodna muzika ( folk glazba naših susjeda iz srbije). Sveopće slavlje za uznesenje gospino, gajbe piva naslagane, pokolj životinja za taj dan, uz naravno, glasno pjevanje narodnih pjesama i zvuci harmonike.

I da nitko, ama baš nitko od svih tih vjernika, ne pokaže neku mudru gestu, bar da priznaju kako odušak narodski nema nikakve veze sa vjerom, religijom, bogom niti sa Isusovom majkom kojoj svako poštovanje iz srca odajem.

No, zašto ljudi vole živjeti u laži i iluziji?

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Snježana je napisao/la:
Kad se već piše o ovoj temi, evo da nešto pitam. Smile
Naime, kako kažu: papa Pio XII je 1950. proglasio uznesenje Marijino na nebo. Pitam: kako gledaju vjernici na nešto što se nikad nije dogodilo a slavi se izmišljeni događaj? Kako je onim vjernicima rođenima od prije 1950. god. koji su revnovali bez tog blagdana?

Kako je moguće da su mase i mase ljudi toliko sluđene da oživotvoruju neki događaj koji se nije desio?

Prošla sam 15.8. kroz neka slavonska sela u kojima je taj dan veliki blagdan. Mnoštvo ljudi je svečano obilježilo gospino uznesenje u kafićima, vjerujte: po cesti su hodali napola obučeni i pijani, jedva smo autom prošli. A u dvorištima ( otvorene kapije pa se vidi) pekli se janjci i prasad, orila je narodna muzika ( folk glazba naših susjeda iz srbije). Sveopće slavlje za uznesenje gospino, gajbe piva naslagane, pokolj životinja za taj dan, uz naravno, glasno pjevanje narodnih pjesama i zvuci harmonike.

I da nitko, ama baš nitko od svih tih vjernika, ne pokaže neku mudru gestu, bar da priznaju kako odušak narodski nema nikakve veze sa vjerom, religijom, bogom niti sa Isusovom majkom kojoj svako poštovanje iz srca odajem.

No, zašto ljudi vole živjeti u laži i iluziji?


Već sam naveo- Uznesenje Marijino spominje se u "knjigama" koje su oduzete Bibliji tijekom Reformacije, a bez kojih nam Sveto Pismo nije jasno. Navodni znaci odnose se na teološke spoznaje koje su u Pismu samo naznačene, ali bez kojih nismo u stanju dobiti potpunu sliku apostolskog nauka.

Te se "knjige" često citiraju u Bibliji, primjerice apostol Ivan kad govori na koji će način Petar umrijeti ( Evanđelje po Ivanu 13:32 ) i već više puta spomenuta rasprava nad Mojsijevim tijelom Mihaela i demona ( Poslanica Jude apostola 1:9 ) mjesta su na kojim se citira teološki okvir koji nedostaje Protestantizmu.

Što se tiče prežderavanja, to je uistinu grozno, ali ne umanjuje opravdanost slavlja. Zli se ljudi prežderavaju i na Kršćanske blagdane poput Usksa.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Papa Bendikt XVI je usmjerio na puninu milosti kojom bi krscni trebali biti znakovi nade i utjehe :


Kršćani su poput Marije znakovi nade i utjehe u svijetu bola i lažnih radosti – istaknuo je Papa u homiliji na svetkovinu Marijina uznesenja na nebo. Pred žalosnim predstavama tolikih lažnih radosti i tolike tjeskobne boli koja preplavljuje svijet od Marije trebamo naučiti kako postati znakovi nade i utjehe, svojim životom moramo naviještati vjeru u uskrsnuće Kristovo – rekao je Benedikt XVI. na jutrošnjoj misi u župi svetoga Tome iz Villanove u Castel Gandolfu.
Papa je govorio o „jedinstvenome i izvanrednome“ događaju Marijina uznesenja, u tijelu i u duši, na nebo „znaku sigurne nade i utjehe“ za sve nas. Najstariji Marijin blagdan – istaknuo je Benedikt XVI. – jest „prigoda da se s Marijom uzdignemo do visina duha, gdje se udiše čisti zrak nadnaravnoga života i kontemplira istinska ljepota, to jest svetost. Današnja nas svetkovina potiče da svoj pogled upravimo prema nebu. Nebo nije sazdano od apstraktnih ideja, niti je imaginarno kao u umjetnosti, ono je istinita stvarnost: Bog je nebo. On je naš cilj, cilj i vječno prebivalište iz kojega proizlazimo i kojemu težimo – rekao je Sveti Otac.
Kad je Marija usnula za ovaj svijet da se probudi u nebu – pojasnio je Papa – jednostavno je svoga Sina posljednji put slijedila na njegovu najdužem i odlučnome putu: Poput Njega, zajedno s Njim, je s ovoga svijeta otišla kako bi se vratila u kuću Očevu. Ta stvarnost nije daleko od nas, kako se može pričinjati u prvome trenutku, jer smo svi djeca Boga Oca, svi smo mi Isusova braća i svi smo također djeca svoje majke Marije. Svi mi težimo sreći. A sreća kojoj težimo je Bog; svi smo na putu prema toj sreći, koju nazivamo nebo, a to je Bog – istaknuo je Benedikt XVI.
Papa moli Mariju da nam pomogne da svaki trenutak našega života bude korak na putu prema Bogu, prema preobraženju „koje se odnosi na svako ljudsko biće i čitavi kozmos“: Marija, od koje je Bog uzeo svoje tijelo i čija je duša na Kalvariji bila probodena mačem, prva se i na poseban način pridružila otajstvu preobraženja, kojemu svi težimo, i mi smo često probodeni mačem patnje ovoga svijeta. Nova je Eva u patnji , muci i u konačnoj radosti slijedila novoga Adama. Krist je prvijenac, njegovo je uskrsno tijelo nerazdvojivo od tijela njegove zemaljske majke Marije, a u njoj je čitavo čovještvo zauzeto u uznesenju prema Bogu – pojasnio je Sveti Otac.
Riječ je o preobraženju koje zahvaća sve stvoreno, rodit će se nova nebesa i nova zemlja, na kojoj više neće biti ni plača ni jadikovanja jer neće biti smrti: veliko otajstvo ljubavi danas nam se nudi na razmišljanje! Krist je svojom svemoćnom ljubavlju pobijedio smrt, jedino je ljubav svemoćna, a ona ga je ponukala da umre za nas i pobijedi smrt. Istina je, jedino ljubav uvodi u kraljevstvo života, u koje je Marija ušla nakon Sina, pridružila se njegovoj slavi, nakon što je s njim bila ujedinjena u muci. Ušla je s nezadrživim poletom ostavljajući iza sebe otvorena vrata za sve nas. Stoga ju danas zazivamo: Vrata nebeska, Kraljice anđela, Utočište grješnika. Naša umovanja nisu kadra otkriti nam te uzvišene stvarnosti, nego jednostavna i čista vjera, te tišina molitve koja nas beskrajno nadmašuje i pomaže nam govoriti s Bogom i slušati kako Gospodin govori našem srcu – istaknuo je Papa.
Zasluga je Marijine vjere – ustvrdio je – što živimo u dimenziji između ograničenoga i beskrajnoga, preobražavajući također i smisao vremena: zahvaljujući vjeri osjećamo da naš život ne pripada prošlosti, nego je okrenut prema budućnosti, prema Bogu kamo je stigao Krist i Marija iza Njega. Promatrajući Uznesenu na nebo bolje shvaćamo da naš svakodnevni život poput rijeke, premda obilježen kušnjama i teškoćama, teče prema božanskome oceanu, prema punini radosti i mira. Shvaćamo da naša smrt nije kraj, nego prijelaz u život koji ne poznaje smrt. Naše izmicanje obzoru ovoga svijeta jest ulaz u zoru novoga svijeta, vječnoga dana – ustvrdio je Papa potom zamolio Mariju da nas prati u patnjama našeg življenja i svagdanjeg umiranja, da nas neprestano usmjeruje prema istinskoj domovini blaženstva. Pred tužnom predstavom tolikih lažnih radosti i istovremene tjeskobne boli koja se širi u svijetu, moramo od nje učiti kako bismo postali znakovi nade i utjehe, moramo svojim životom naviještati Kristovo uskrsnuće – zaključio je Benedikt XVI.
U nagovoru prije Anđeoskoga pozdravljenja Papa je podsjetio da Gospa iz Raja nastavlja bdjeti, naročito u teškim časovima kušnje, nad svojom djecom, koju joj je Isus povjerio prije smrti na križu. Kolika se svjedočanstva njezine majčinske skrbi susreću posjećujući marijanska svetišta. U ovome trenutku naročito mislim na Lourdes, svjetski gradić života i nade, kamo ću, ako Bog da, ići za mjesec dana na obilježavanje 150. obljetnice Marijinih ukazanja. Neka nam Marija, uznesena na nebo, – poželio je Papa – pokaže posljednji cilj našega zemaljskoga hodočašća. Marijino nas uznesenje podsjeća da je čitavo naše biće – duh, tijelo i duša– određeno za puninu života; da će onaj tko živi i umire u ljubavi prema Bogu i bližnjemu biti preobražen po uzoru slavnoga tijela uskrsloga Krista; da Gospodin ponižava ohole a veliča ponizne. Svojim uznesenjem Gospa to vječno naviješta. Budi uvijek hvaljenja, o Djevice Marijo! Gospodinu se moli za nas! – molio je Sveti Otac.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
I da sam nevjernik ja se nebi usudio Isusovu Majku usporedivati sa poganskim bozanstvima. Ako nekoga zanima Katolicko vjerovanje o Mariji moze pogledati sa Katolickih izvora na temelju cega vjerujemo to sto vjerujemo: http://www.scripturecatholic.com/blessed_virgin_mary.html

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
crusadercro je napisao/la:
I da sam nevjernik ja se nebi usudio Isusovu Majku usporedivati sa poganskim bozanstvima. Ako nekoga zanima Katolicko vjerovanje o Mariji moze pogledati sa Katolickih izvora na temelju cega vjerujemo to sto vjerujemo: http://www.scripturecatholic.com/blessed_virgin_mary.html



Po mom mišljenju si krivo shvatio.Nije tu riječ o uspoređivanju Marije,Isusove majke sa poganskim božanstvom,već čin svetkovanja.Koliko ja shvaćam nitko ne uspoređuje Mariju sa poganskom božicom,već način svetkovanja ima sličnosti sa svetkovanjem poganske božice.Gledala sam neki dokumentarac o tome,pa mislim da je to u pitanju.
I think:scratch:

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Mogu i preformulirat recenicu. Ja se nikada nebi usudio usporedivati postovanje Isusove Majke sa postovanjem laznih bozanstava. Uostalom tko poznaje Katolicki nauk zna da Marija ne predstavlja nikakvo bozanstvo. Bozji blagoslov ti zelim sestro u Kristu!

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
magdalena je napisao/la:
crusadercro je napisao/la:
I da sam nevjernik ja se nebi usudio Isusovu Majku usporedivati sa poganskim bozanstvima. Ako nekoga zanima Katolicko vjerovanje o Mariji moze pogledati sa Katolickih izvora na temelju cega vjerujemo to sto vjerujemo: http://www.scripturecatholic.com/blessed_virgin_mary.html



Po mom mišljenju si krivo shvatio.Nije tu riječ o uspoređivanju Marije,Isusove majke sa poganskim božanstvom,već čin svetkovanja.Koliko ja shvaćam nitko ne uspoređuje Mariju sa poganskom božicom,već način svetkovanja ima sličnosti sa svetkovanjem poganske božice.Gledala sam neki dokumentarac o tome,pa mislim da je to u pitanju.
I think:scratch:


Da, moram priznati da često puta tako "liči", ali nije uzmemo li u obzir da su nakane i težnje drukčije. Rođendansko slavlje možemo smatrati idolopoklonstvom ( na taj dan u godini, tog se čovjeka slavi i radi mu se torta kao idolu ). Naravno, i ateisti slave rođendane.

Važno je napomenuti da se slavlje razlikuje od kulture do kulture. Nešto što netko smatra činom idolopoklonstva, drugi smatra činom poštovanja.

Često puta se susrećem s pričom o tome da Katolici obožavaju papu jer ga nose u nosiljci, kao što su poganski narodi činili s poganskim svećenicima. Ali ako proučimo Bibliju shvatit ćemo da je i Salomon bio tako nošen i nitko ga radi toga nije smatrao Bogom ( Pjesma nad Pjesmama 3:7 ). Uvijek trebamo proučiti namjeru slavljenika.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Slazem se. Ali tko smo mi da sudimo tko je idolopoklonik a tko nije. Bog sve vidi neka on i sudi. A i idolopoklonstvo je sve ono sto nam je na mjestu Boga. Moze biti slava, cast, novac... Jos jedanput ponavljam, mi trebamo osudit grijeh i zlo a gresnike ce sudit Bog.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
crusadercro je napisao/la:
Slazem se. Ali tko smo mi da sudimo tko je idolopoklonik a tko nije. Bog sve vidi neka on i sudi. A i idolopoklonstvo je sve ono sto nam je na mjestu Boga. Moze biti slava, cast, novac... Jos jedanput ponavljam, mi trebamo osudit grijeh i zlo a gresnike ce sudit Bog.



Ivan 12,47Tko čuje moje riječi, ali ih ne drži, ja mu neću suditi, jer ne dođoh da sudim, nego da spasim svijet.
Ivan 12,48Tko
prezire mene i ne prima riječi mojih, ima već suca svojega: Riječ, koju
sam ja navijestio, ona će mu suditi u posljednji dan.
Ivan 12,49Jer ja nijesam govorio sam od sebe, nego Otac, koji me posla, on mi dade zapovijed, što da kažem i što da govorim.
Ivan 12,50I znam, da je zapovijed njegova život vječni. Što ja dakle govorim, onako govorim, kako mi reče Otac."

Matej 12,36A ja vam kažem: "Za svaku praznu riječ, koju reknu ljudi, moraju u dan suda dati račun.
Matej 12,37Jer ćeš po riječima svojim biti proglašen pravednim, po svojim riječima bit ćeš osuđen."


Luka 19,20Treći dođe i reče: 'Gospodaru, evo tvoja mina! Zavezao sam je u rupcu.
Luka 19,21Bojao sam se naime tebe, jer si čovjek strog. Uzima, Što nijesi uložio, i žanješ, što nijesi sijao.'
Luka 19,22On
mu odgovori: 'Iz tvojih ću ti usta suditi, nevrijedni slugo!
Znao si,
da sam strog čovjek, da uzimam, što nijesam uložio, i žanjem, što
nijesam sijao.
Hvala. Mir vam u Isusu Kristu Gospodinu našemu.

Zadnja promjena: Gubavac; ned 17 kol 2008, 15:11; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Hm.... koji od tih Biblijskih citata govori da možemo suditi umjesto Boga, kao što je to jasno crocrusader naznačio da ne smijemo?

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Hm.... koji od tih Biblijskih citata govori da možemo suditi umjesto Boga, kao što je to jasno crocrusader naznačio da ne smijemo?


Stavio sam samo malo biblijske perspektive vezane uz donošenje suda ili suđenje. Što Krist kroz Riječ govori o tome tko ili što će nam suditi. Hvala.Bog s vama.

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
Poziv Benedikta XVI na slijedjenje tragova Djevice Marije.Koji su to tragovi protestantima a koji katolicima u odnosu na Gospodinove tragove koji idu iza zavjese kako se zakljucuje iz Hebrejima?

Imajte hrabrosti slijediti tragove Djevice Marije – jedna je od glavnih misli apostolskoga blagoslova Svetoga Oca za XVI. međunarodni marijanski festival koji će se održati od 14. do 18. kolovoza u Paray-le-Monialu u Francuskoj. Festival su organizirali brojni mladi, utemeljitelji molitvenih skupina, te Zajednica Emanuel. U apostolskome blagoslovu koji je potpisao Papin državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, papa Benedikt XVI. jamči svoju duhovnu blizinu svim sudionicima Međunarodnoga marijanskog festivala. Djevica Marija kroz svoje hodočašće vjere i ljubavi na zemlji, u svojoj osobi pokazuje pravo lice Crkve, zaručnice i službenice Gospodinove – istaknuo je Sveti Otac, te Mariju dao kao uzor na putu Božjega naroda prema svetosti. Ona je bila prva na putu, te prva koja je primila krunu vječne slave i bila, tijelom i dušom, uznesena na nebo, po snazi Boga.
Papa je nadalje podsjetio kako otajstvo svetkovine Uznesenja, koja se slavi u dane kada se održava festival, pokazuje da je Nju, koja nije imala druge želje nego vršiti Gospodinovu voju, život poveo u pravi život uz Sina. Žena odjevena suncem, znak je Božje pobjede – napomenuo je Sveti Otac te pozvao na hrabrost u nasljedovanju Gospinih tragova, bez drugih želja osim darivanja samoga sebe Bogu i bližnjemu, kako nitko ne bi ostao razočaran.
http://www.radiovaticana.org/cro/Articolo.asp?c=224715

descriptionBlagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave EmptyRe: Blagdan Velike Gospe u svjetlu biblijske objave

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply