Uvod

Kuran potvrđuje autentičnost i povjerljivost Biblije. Tora i Jevađelje je dato Mosjiju i Isusu od Boga.
Ova Sveta Pisma su vođstvo, milost, svjetlost i opominjanje naroda.
(Sure 29,27; 28,43; 5,46; 5-66-68; 11,17; 40,53-54)

"I Mi smo mu Ishaka i Jakuba poklonili i potomcima njegovim vjerovjesništvo i Knjigu dali, a njemu na ovom svijetu lijep spomen sačuvali, a na onome će, doista, jedan od onih dobrih biti." (Sura 29,27)
Ovdje piše Ishaka i Jakuba, ali ne piše ništa o Ismaelu. Linija Ismaela je isključena. Šta to onda znači za Kuran?

"Da se oni pridržavaju Tevrata (Tora) i Indžila (Jevanđelje) i onoga što im objavljuje Gospodar njihov, imali bi šta jesti, i od onoga što je iznad njih i od onoga što je ispod nogu njihovih. Ima ih i umjerenih, ali ružno je ono što radi većina njih." (Sura 5,66)
Alah želi da se čita Tora i Jevanđelje.

"Ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo, upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji. " (Sura 10,94)
Mohamed je očigledno sumljao u Kuran.

Reci: "O sljedbenici Knjige, vi niste nikakve vjere ako se ne budete pridržavali Tevrata(Tora) i Indžila (Jevanđelje), i onoga što vam objavljuje Gospodar vaš." A to što ti objavljuje Gospodar tvoj pojačaće, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali, ti ne izgaraj zbog naroda koji neće da vjeruje. (Sura 5,68)

Hrišćani trebaju da se pridrže Biblije, Božije Riječi.
I muslimani trebaju da se pridrže Biblije koja je data Avramu, Mojsiju i Isusu.

Božije knjige ne mogu biti falsifikovane

"I prije tebe smo samo ljude slali kojima smo objavljivali, zato pitajte sljedbenike Knjige ako ne znate vi!"
Govor je o jevrejima i hrišćanima koje je Alah kao takve priznao.

"... a niko ne može Allahove riječi izmijeniti ..." (Sura 6,34)
" ... Njegove riječi niko ne može promijeniti ... (Sura 6,115)
"... Allahove riječi niko ne može izmijeniti ..." (Sura 10,64)
"... niko ne može izmijeniti riječi Njegove ..." (Sura 18,27)
Ako Božije riječi niko ne može da promijeni, kako je onda moguće da je Biblija falsifikovana?
Bog sam brine o svojim knjigama i zaista bi to bio smiješan Bog ako bi mu sopstveno stvorenje moglo falsifikovati knjige.

Islamsko predanje potvrđuje da je Bog pisao Toru za Mojsija (Salih Al Bukhari Hadith 8.611)

Kada je znači Biblija falsifikovana?

Ako kažemo da je to bilo prije Mohameda onda je to nemoguće pošto Alah kaže da će da stražari nad svojim knjigama (Sura 6,34; 6,115; 10,64; 18,27).

Možemo da polazimo od toga da Biblija nije bila falsifikovana u vremenu kada je Mohamed dejstvovao.

Ako kažemo da je Biblija bila falsifikovana poslije Mohameda, onda se moramo pitati šta je na primjer sa 14'000 rukopisima koje se nalaze u britanskom muzeju u Londonu ili u Vatikanu? Jer ako upoređujemo te rukopise sa našom Biblijom onda ćemo doći do zaključka da se ništa nije promijenilo.

Da li je izgubila Biblija autoritet kroz Kuran?


"Vjerujte u ono što objavljujem, čime se potvrđuje da je istinito ono što vi imate, i ne budite prvi koji u to neće vjerovati. I ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi, i samo se Mene bojte!" (Sura 2,41)
Mnogi muslimani vjeruju da je Biblija izgubila svoj autoritet kroz objavljivanje Kurana kao zadnje Božije otkrivenje. Ali Alah traži od Jevreje da se drže svoga saveza.

"i sljedbenicima Indžila (Jevanđelja) smo bili naredili da sude prema onome što je Allah objavio u njemu. Oni koji nisu sudili prema onome što je Allah objavio - pravi su grješnici."
Kuran traži od hrišćana da se pridrže Jevađelja Isusa Hrista.

Jasno je znači da nije došlo da zamjene Tore i Jevanđelja kroz Kuran.

Sta kaže Biblija?


"Neću pogaziti zavjet svoj, i šta je izašlo iz usta mojih neću poreći." (Psa. 89,34)

"Nebo i zemlja proći će, ali riječi moje neće proći." (Mat. 24,35)

"Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drugačije nego što vam javismo, proklet da bude! Kao što pre rekosmo i sad opet velim: ako vam ko javi jevanđelje drugačije nego što primiste, proklet da bude!" (Gal. 1,8-9)

"Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla napisana u knjizi ovoj; I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovog, Bog će oduzeti njegov dio od knjige života, i od grada svetog, i od onog što je napisano u knjizi ovoj." (Okt. 22,18-19)

Prokleti su oni koji primaju pismo drugačije nego što je objavljeno od apostola u vrijeme Isusa Hrista.
Prokleti su oni koji su primili pismo od anđela s neba, jer nije Božije.
I prokleti su oni koji Bibliji dodaju ili oduzimaju nešto jer je to knjiga života.

Bog je savršen time je i njegovo pismo savršeno. Bogu nije potrebno da dopunjava stalno svoja pisma.
Zakon je došao preko Mojsija (Stari Zavjet) a milost je došla preko Isusa Hrista (Novi Zavjet).

Zato što je narod pokvaren jer se odvojio od Boga, taj narod nije u stanju da se drži zakona.
Isus se žrtvovao za nas da bi on ispunio zakon, jer je samo on u stanju da ga ispuni.

Samo Hristova milost te može spasiti.

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednom, kriv je za sve." (Jak. 2,10)

Preuzeto sa http://www.vjera.net/index.php?option=com_content&view=article&id=99:ta-kae-kuran-o-bibliji&catid=37:pitanjareligija&Itemid=55