Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Subota vs. Nedjelja

power_settings_newLogin to reply
+9
Juditha
10
*El,Omen
amos
>Ruta<
piramida4
kainos
sivko5
Sluga Beskorisni
13 posters

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Biblija je za sve.
I neobrazovane i intelektualce.
Uz nju ti nije potrebno znati Hebrejski, Grčki, Latinski.
U prošla vremena Biblija se čitala narodu koji je bio nepismen,
i shvaćali su istinu.
Znači ako želiš istinu i samo istinu - Biblija!
Ako želiš vodu na svoj mlin - predanja, neke druge misli, neki drugi učitelji, proroci.
Možeš izabrati.
Normalno je da treba pročitati i okolni text.
Ali ono što navodim je koncentrat.
Nemojmo izmišljati toplu vodu.
Toliko puno denominacija ima iz toga razloga što se ljudi ne koncentriraju na Bibliju, već izvlače dijelove i ono što im odgovara, imaju svoja mišljenja, prihvaćaju mišljenja svojih učitelja - sve bez provjere, a kad se diskutira - ja argumentima - stihovima iz Biblije - drugi odgovaraju svojim mislima.
Ako prihvačaš Bibliju kao Božju riječ, onda moraš prihvatiti i to da je to netko puno umniji od nas svih skupa napisao i nije na nama da mudrujemo oko toga ako vjerujemo. Sve piše.
To je Stvoritelj i nije na stvorenjima da budu umniji i nešto izmišljaju.

Što se tiče Makabejaca, ako nije Bogom nadahnuta, naročito se to odnosi na prve Makabejce, ali je povijesni spis, koji pokazuje razlog početka skretanja sa Subote na Nedjelju.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
O tome kako je došlo do promjene, preporučujem knjigu Samuela Bachiochia - "Od subote do nedjelje" koju možete i preuzeti ovdje

http://www.svetlostistine.org/Knjige/Biblioteka.html

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Molim komentar pravog Subotara
(da li to Subotar vrijeđa? Po meni je ponos, ali ako vrijeđa, neću više tako pisat)
na ovo citirano od sluge beskorisnog, a to i meni nije baš sasvim jasno:

"Ali sada kad ste spoznali Boga - zapravo, kad je Bog spoznao vas - kako se sad opet vraćate k nemoćnim i bijednim počelima i opet im, ponovno, hoćete robovati? Dane pomno opslužujete, i mjesece, i vremena, i godine! Sve se bojim za vas! Da se možda nisam uzalud trudio oko vas!" (Gal 4, 9-11,)

"Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama (Kol 2,16)

Po meni Subota više nije tako jako stroga, što je i Isus pokazao.
A Gal 4, 9-11 mi se čini da ne treba ići u fantizam Farizeja i Saduceja.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Tvoj um tvoja stvar,Ja vjerujem da je nedjelja Ispunjenje Suobte,po KOJOJ SE NITKO NIJE MOGAO SPASITI"

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Ja vjerujem da je Biblija Riječ Božja.
Ja vjerujem da je Riječ Božja i Stari i Novi Zavjet.
Ja vjerujem, po Riječi Božjoj, da je subota stvorena još u Edenu, kada nije bilo Hebrejaca.Zašto? To bi svaki kršćanin trebao znati.
Ja nisam osoba od velikih riječi, prosta sam i otvorena srca. No ako doista vjerujemo Bibliji, shvatit ćemo da Bog sebi nikad ne proturječi i da ne ukida svoje zakone.
Žao mi je što je Biblija najprodavanija knjiga na svijetu i mnogi ju imaju doma samo radi ukrasa.
Ljudi griješe, ali Bog nikada ne griješi.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Dali to znači braćo i sestre adventisti da se onda trebamo pridržavati i ceremonijalnih subota ? To je isto šabat zar ne?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
amos je napisao/la:
Dali to znači braćo i sestre adventisti da se onda trebamo pridržavati i ceremonijalnih subota ? To je isto šabat zar ne?


Tjedna subota je bila dio moralnog vječnog Zakona, dok je cermonijalni zakon ukinut.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Chrysostom je napisao/la:
amos je napisao/la:
Dali to znači braćo i sestre adventisti da se onda trebamo pridržavati i ceremonijalnih subota ? To je isto šabat zar ne?


Tjedna subota je bila dio moralnog vječnog Zakona, dok je cermonijalni zakon ukinut.

Kad i kako je ukinut ceremnijalni zakon a večni moralni nije? Kako da znamo da je Bog sa jednim delom starog zaveta završio a jedan ipak ostavio ?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Što se tiče cermonijalnog zakona one su se sve ispunile u Kristu...No, moralni zakon nije, niti će ikada biti promijenjen. Pritom mislim na deset Božjih zapovijedi, a među njima je i subota.

S obzirom da je Božji zakon usko povezan sa subotom, evo nekoliko citata koji govore o vječnom Zakonu....



"Pravda je tvoja pravda vječita i zakon je tvoj sama istina" (Ps 119 ,142)
"Ti si odbacio sve one koji su zabludjeli daleko od tvojih zapovijedi, jer njihova okolišanja bijahu sama laž" (Ps 119, 118)

Dakle Biblija kaže da je Božja pravda pravda vječita, a njegov Zakon sama istina

"Ako vršimo Božje zapovijedi, po tome znamo da ga poznamo. Tko tvrdi "Poznajem ga", a ne vrši njegovih zapovijedi, lažac je i u njemu nema istine" (1.Iv 2,3-4)

Odnosno da oni koji tvrde da ga poznaju, a ne poznaju njegove zapovijedi u biti lažu

"Jer u ovome se sastoji ljubav prema Bogu: da vršimo njegove zapovijedi" (1.Iv 5,3)
"Tko pozna moje zapovijedi i vrši ih taj me ljubi" (Iv 14,21)
"Ako me ljubite vršit ćete moje zapovijedi" (Iv 14,13)

Odnosno da ako ljubimo Boga nećemo krštiti Božje zapovijedi

"Kad bi samo njihova srca bila takva da me se uvijek boje i drže SVE moje zapovijedi, da tako vazda budu sretni, oni i njihovo potomstvo" (Pz 5,29)

Odnosno kaže da su SVE zapovijedi dane za naše dobro


descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Dakako, “nikoga neće opravdati vršenje Zakona. Zakon, uistinu, služi samo točnoj spoznaji grijeha” (Rim 20,19), Ali… “Ukidamo li tako vjerom Zakon? Daleko od toga! Naprotiv, tim Zakon utvrđujemo” (Rm 3,31)

Dalje apostol Pavao kaže u Rim 7, 12: "Stoga: Zakon je bez sumnje svet, a zapovijed i
sveta i pravedna i dobra.

Zanimljivo je što kaže Jakov: Tko vrši sav Zakon, a samo u jednoj odredbi pogriješi, kriv je kao da je sve prekršio. Jer Bog koji je rekao: 'Ne čini preljub' kazao je i: 'Ne ubij!' Pa ako i nisi počinio preljub, ali si nekog ubio, u potpunosti si prekršio Božji zakon i pred Bogom si kriv za sve" (Jakov 2, 10.11) - Subota je dio 10 zapovijedi.

"Na kraju svega u Otkrivenju piše “Na tome se temelji postojanost svetih koji čuvaju Božje zapovijedi i vjeru u Isusa” (Otk 14,12)

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Vi drzite Subotu ja cu Nedjelju,i mirna Bosna,jer mozemo ovako do prekosutra tko je upravu,a tko nije

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Da li nam je život i ponašanje našeg Gospodina Isusa Krista uzor?
Da li bi trebali slijediti sve njegove putove?
Da li bi trebali biti što sličniji njemu?

Ako je tvoj odgovor DA,
onda napominjem:

ISUS JE SLUŽIO SUBOTU!

Sve drugo nije od Boga.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Dajem prednost u svakom slucaju Suboti, pred svetkovanjem nedelji. A i kada sam poceo da samostalno bez uplitanja ijedne Crkve citati Bibliju jasno sam video da se u njoj Subota postavlja kao Bozji dan odmora. Zato verujem da je Subota pravi dan odmora.

Ja ovako dozivljavam ucenje Biblije.

Ali sam protiv nametanja svetkovanja Subote vernicima koji se krste u Ime Isusovo. Subota mora biti rezultat Bozjeg obecanja koje kaze: Upisacu vam Svoje Zakone u srca vasa.

Zakon se ne moze svetkovati po intelektualnoj osnovi. On se prima od Boga kada ga On licno upise u nasa srca. Tako je i sa Subotom. Kada ona postane odraz ljubavi prema Bogu, tek tada se ona i svetkuje sa radoscu i milinom. Tada je ona puno vredna.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Još jednom najljepše molim!

Molim komentar pravog Subotara
(da li to Subotar vrijeđa? Po meni je ponos, ali ako vrijeđa, neću više tako pisat)
na ovo citirano od sluge beskorisnog, a to i meni nije baš sasvim jasno:

"Ali sada kad ste spoznali Boga - zapravo, kad je Bog spoznao vas - kako se sad opet vraćate k nemoćnim i bijednim počelima i opet im, ponovno, hoćete robovati? Dane pomno opslužujete, i mjesece, i vremena, i godine! Sve se bojim za vas! Da se možda nisam uzalud trudio oko vas!" (Gal 4, 9-11,)

"Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama (Kol 2,16)

Po meni Subota više nije tako jako stroga, što je i Isus pokazao.
A Gal 4, 9-11 mi se čini da ne treba ići u fantizam Farizeja i Saduceja.
Subota - dan odmora - Počinak je zbog čovjeka!

Samo da napomenem još jednom da nisam više u EPC, gdje sam slavio nedelju, ali sad samostalno slavim Subotu.

Učim i zato bi htio što više mišljenja o gornja 2 stiha!

Unaprijed puno hvala na odgovoru.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
student,ja gore vidim napisano subotaMA a ne suboTU.Dakle,da li si proucio o cemu Pavle ovde govori im kave suboTE su pitanju?Nije subota samo pocinak zbog coveka vec i uspomena na stvaranje,ako vise nije toliko stroga kao sto ti kazes,zasto andjeo u Otkrivenju daje jasnu aluziju da se poklomimo Bogu kao "onome koje stvorio nebo zemlju i izvore vodene"?Kako mogu da prihvatim Boga kao Tvorca i iskljucim subotu?

Pozdrav!

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Ja ne dajem prednost ni suboti ni nedelji, zapravo mislim da je pogrešno svetkovati bilo koji dan.Mislim da ako neko svetkuje subotu ništa nije bolji od onoga koji je ne svetkuje no mislim da neko ko svetkuje nedelju itekako može da pogreši ako je svetkuje sa pogrešnim učenjem(duhom) . E sada opet biblija kaže da je neko odvaja dan od dana a neko ne, neko misli da ne treba da jede sve neko misli da može da jede sve, i da svako neka ostane čvrsto uveren u svoje i da ne greši protiv svoje savesti. To je po meni tema koja neće naneti štetu nikome ukoliko i postoje razlike u u verovanjui praksi, ali ako se ima pogrešan stav onda je to šteta svakako za onog koji ima takav stav srca.
Stoga ja verujem da ima ljudikoji poštuju nedelju bez ikakvih problema ili osude isto tako verujem da postoje ljudi koji poštuju subotu isto tako.Svakom od njih bi toplo preporučio da čine kako im savest nalaže i da ne kvare drugima savest tako što će ih gađati biblijskim citatima jer će tako postići samo da zbune neutvđene i da ih sablazne a za to Isus preporuča da je bolje da obese mlinski kamen oko vrata i da se bace more, tako da smatram da tema subota/nedelja ne zaslužuje toliku pažnju da se ljudi proglašavaju kako si ti Krizostome rekao :
Odnosno da oni koji tvrde da ga poznaju, a ne poznaju njegove zapovijedi u biti lažu

Mislim da mi je to malo prejaka izjava da ako neko ne poštuje subotu ne poznaje Boga ili u biti laže da ga poznaje.No svako ima pravo na svoj stil.
Mada lično verujem da ako neko već ima potrebu da poštuje neki dan onda neka poštuje subotu , ali mislim da je ta potreba rezultat maloverja, ili da se izrazim kao apostol Pavle slabost vere ili slabi u veri.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Amos, kako se to svetkuje nedjelja? Gdje su u Bibliji upute za njeno svetkovanje? Da li smatraš da je moralni zakon odn. 10 zapovijedi u potpunosti ukinut ili se to odnosi samo na subotu?
Da li su Isus, apostoli, proroci i vjerni iz svih stoljeća bili malovjerni kada su unatoč progonstvu i mučenju propovjedali čisti biblijski nauk i živjeli u skladu sa Božjom voljom?

evo samo nekoliko pitanja

lijepi pozdrav

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Subota vs prvi dan tjedna!
Nedelja ne postoji u Bibliji.
Zašto samo jedan dan ima ime? - Zna se!
Pročitaj Bibliju, pa ćeš uvidjeti.

"Mali broj slavi Subotu."
Galileo je bio samo jedan!
A bio je u pravu!
Kasnije se pokazalo!

Nemojte da se i vama kasnije pokaže,
to jest - da vam ne bude prekasno.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 2 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply