IV. JAKOV U NEBIBLIJSKIM SPISIMA
Jakov u knjižnici Nag Hammadi
U knjižnici Nag Hammadi nalaze se papirusi otkriveni u egipatskom pijesku 1945. godine, koji su obojeni uglavnom gnostički. U nekoliko njih se spominje i Jakov, a to su Evanđelje po Tomi, Jakovljev apokrif, kao i Prvo i Drugo Jakovljevo otkrivenje. Tomino evanđelje slavi Didima (blizanca) Judu Tomu, to jest Judu, brata Isusova, za kojeg se vjerovalo da je njegov blizanac. U tom Evanđelju nailazimo na jedan izvještaj o Jakovu, a koji kaže: „Učenici rekoše Isusu: „Znamo da ćeš od nas otići. Tko će nam tada biti vođa? Isus im na to odgovri: „Gdje god bili, otići ćete Jakovu Pravednome, zbog kojega postadoše nebo i zemlja:“ Ovdje nailazimo na prvi spomen Jakova kao „pravednog“. Isto tako, zapažamo da taj redak govori kako učenici trebaju otići Jakovu, s obzirom da on nije lutao svijetom, nego se bio smjestio u Jeruzalemu (Pavao je par puta odlazio u Jeruzalem u posjet Jakovu). Dakle, tomistička predaja nam govori da je Jakova za vođu jeruzalemske Crkve postavio sam Isus.
Jakovljev apokrif je još jedan gnostički spis, koji za sebe tvrdi da ju je u obliku poslanice napisao Jakov. „Ta knjiga nastoji unaprijediti reputaciju Jakova kao važnog vođu ranog kršćanstva tvrdnjom da je zajedno s Petrom, primio posebnu, ekskluzivnu objavu, koja nije bila dana Dvanaestorici.“ Apokrif također nastoji Jakova prikazati kao čovjeka važnijeg od Petra, s obzirom da je taj dokument bio napisan u doba kad je na nekim mjestima počela rasti važnost Petra i drugih kršćanskih vođa pa se očito pojavio strah da bi oni mogli zasjeniti Jakova. Što se tiče Prvog Jakovljevog otkrivenja, za kojeg se smatra da je nastao u židovskoj kršćanskoj zajednici u Siriji, u njemu nalazimo par zanimljivih detalja. Kao prvo spis Jakova naziva Pravednim, kao drugo u njemu se spominje i njegov odlazak iz Jeruzalema i bijeg u Pelu. Kao treće, Jakov je sasvim jasno predstavljen kao brat Isusov. I napokon, u njemu se veli da Jakov ima vlast i nad Dvanaestoricom i nad ranom crkvom. U Drugom otkrivenju nema ništa toliko zanimljivog, jedino što mu se pripisuju još neke tajne objave.
Jakov u ranim kršćanskim izvorima
Najraširenija i najutjecajnija knjiga povezana s Jakovom je Protoevanđelje po Jakovu. Iako spis proglašava Jakova kao autora, po svemu sudeći je nastao u drugom stoljeću. Ovo predevanđelje ponekad i zovu Evanđeljem o djetinjstvu. Tako ono u 17,2 veli da je Jakov vodio magarca na kojem je jahala trudna Marija. „Da bi međutim, priča o ranijem braku i već rođenoj djeci, među kojima je bio i Jakov, postala uvjerljiva, bilo je još postulirano da je Josip bio znatno stariji od Marije, a na što Matej i Luka nigdje ne aludiraju.“ Ovaj će događaj postati ključan za oblikovanje pravoslavne tradicije o Isusovoj obitelji. Znači prema toj predaji između Jakova i Isusa ne postoji nikakva krvna veza.
Drugi dokument koji se odnosi na Jakova je Evanđelje po Hebrejima. Od dijelova koji se odnose na Jakova, sačuvao se zapravo samo jedan fragment i to br. 7, a citira ga Jeronim (De vir inl. 2), a iz njega doznajemo da je Isus poslije uskrsnuća smjesta…
„otišao Jakovu i ukazao mu se. Jer Jakov se bio zavjetovao da neće okusiti kruha od časa kad je pio iz Gospodinova kaleža pa sve dok ne vidi da je ustao između usnulih. A nedugo poslije toga Gospodin reče: „Donesite stol i kruh!“ I smjesta mu to dodaše. On uze kruh, blagoslovi ga, prelomi i dadne Jakovu Pravednome te reče: „Brate moj, jedi kruh svoj, jer sin Čovječji usta između usnulih.“
Ono što je zanimljivo u ovom odlomku je da Isus Jakova naziva bratom, a još više je jedinstven utoliko što upućuje na zaključak da je i Jakov bio na Posljednjoj večeri prije Isusova uhićenja. Također zapažamo da se Isus naziva Sinom Čovječijim, što isto tako upućuje na to da je taj pasus potekao od židovskih kršćana. Sve u svemu, ovdje je Jakov prikazan kao pravedni i pobožni Židov čija veza s Isusom, objašnjava njegovo vodeće mjesto i važnost u ranoj Crkvi.
Jakov u Euzebijevoj povijesti
Inače, Euzebije je crkveni historičar koji je poput Luke pažljivo uspoređivao izvore i citirao ih. On je živio između 260. i 339. godine, a svoju je slavnu Povijest Crkve napisao između 300. i 325. godine, živeći u Cezareji. Prvi spomen Jakova u Euzebiju nalazimo u 1, 12, 4-5 u raspravi o ljudima kojima se Isus ukazao nakon uskrsnuća, a naziva ga jednim od navodne Isusove braće. To nas navodi na zaključak da on nije imao problema oko pitanja Marijina vječnog djevičanstva. Također za razliku od nekih drugih tradicija, ne spominje da je između Jakova, Petra i Pavla bilo ikakva suparništva.
Drugi puta kada spominje Jakova, Euzebije slijedi Hegesipa te veli da je poslije Stjepanove pogibije bio postavljen za jeruzalemskog biskupa. Euzebije zatim citira i Klementa Aleksandrijskog koji kaže da je Jakov postao vođa u Jeruzalemu tek poslije Isusova uznesenja u nebo. U tom istom odlomku nalazimo i sljedeći citat:
„A bijaše tu i Jakov, zvan Gospodinovim bratom, jer i njega zvaše Josipovim sinom, a Josipa Kristovim ocem, zato što mu Djevica bijaše zaručnicom, a i zato što se sastaše…Taj Jakov kojega stari zbog njegove izvanredne kreposti zvaše Pravednim, bijaše prvi, kako nam vele zapisi, koga izabraše na biskupsko prijestolje jeruzalemske Crkve.“
Dalje Euzebije povezuje Jakovljevu mučeničku smrt i pad Jeruzalema kao uzrok i posljedicu. On u padu Jeruzalema vidi Božju kaznu zbog nepravde počinjene Jakovljevim ubojstvom. Naravno ovu ideju ne nalazimo ni u Novom zavjetu ni u Flaviju, jer ona odražava kasnije antisemitske tendencije. Osim što Jakova opisuje kao nazireja, Euzebije tvrdi da je samo on mogao dopušteno ulaziti u Svetište jer se nije odijevao vunom, nego lanom. U Hramu je stalno molio na koljenima, tako da su se ona ukrutila kao u deve.
Što se tiče nasljeđivanja vodećeg mjesta poslije Jakovljeva mučeništva, Euzebije kaže da je njegovo mjesto naslijedio Šimun sin Kleofin, koji je navodno bio Isusov bratić, jer Hegesip tvrdi da je Kleofa bio Josipov brat. Ovdje vidimo jaku potrebu židovskih kršćana da vodstvo u Jeruzalemu zadrže u Isusovoj obitelji.
Jakovljeva smrt
]S obzirom da je Feliks odlučio iskorijeniti mnoge židovske mesijanske izgrednike, taj čin je doveo do pojave takozvanih bodežara. Ti su židovski zeloti ubijali Židove koji su surađivali sa Rimom, tako da nije bio ni pošteđen ni visoki svećenik Jonatan. Zatim se za njegove vladavine pojavio i neki „Egipćanin“ koji je okupio židovske sljedbenike te im obećao da će povikom s Maslinske gore srušiti jeruzalemske zidine. No kad su rimljani poslali vojsku, pobjegao je. Stoga je jasno zašto su vođe židovskog Hrama u takvim nemirnim političkim situacijama jako brinule o njegovom održanju i svojoj ulozi u njemu. I kad su takozvani mesijanski likovi i židovski revolucionari počeli smicati hramske svećenike, oni su se usprotivili svim mesijanskim pokretima, uključujući i Isusov. I nema dvojbe da su Jakova i njegove Židove kršćane držali pod budnim okom. 60. godine na mjesto novog prokuratora umjesto Feliksa, dolazi Fest. Judeja u to vrijeme samo što se nije strovalila u kaos. Zemlju su pustošili zeloti i hajduci. No Fest je bio sposoban čovjek pa je spriječio izbijanje općeg rata, ali je Judeja i dalje ostala vreli kotao. Međutim on je brzo nestao sa scene jer je umro, što je onemogućilo prirodni prijelaz na sljedećeg prokuratora Albina. Taj procjep između vladavine jednog i sljedećeg prokuratora, je dao iskoristiti veliki svećenik Ananija i udariti u samo srce židovske kršćanske zajednice. O ovom događaju nam Novi zavjet ništa ne govori, ali nam Flavije jedini daje rani prikaz Jakovljeva mučeništva. On veli:
„Ananija mlađi, kojeg su, kako već rekosmo, postavili na mjesto visokog svećenika, bio je žestoke naravi i neobično smion. Bio je pripadnik škole saduceja, koji divljaštvom nadmašuju sve druge Židove, kao što sam već bio objasnio, kad sjednu da sude. Obdaren takvom naravi, Ananija je vjerovao da mu se ukazala dobra zgoda budući da je Fest bio mrtav, Albinije još na putu. I tako je sazvao suce Sanhedrina i doveo pred njih nekog Jakova, brata Isusa, zvanoga Krist, i još neke. Optužio ih je da su se ogriješili o Zakon i dao ih kamenovati. Stanovnici grada koje su držali najpravednijim i najstrožim poslušnicima Zakona na ovo se sablazniše. Zato su krišom poslali glasnike kralju Agripi koji ga stadoše nagovarati, jer Ananija nije postupio valjano ni u prvom koraku (budući da je sazvao Sanhedrin bez Albinijevog odobrenja), da mu naredi da se ubuduće suspregne od takvih čina. Neki od njih čak pođoše ususret Albiniju na putu iz Aleksandrije te mu ukazaše na to da Ananije nema vlasti sazivati Sanhedrin bez njegove privole. Albinija te riječi uvjeriše pa napisa Ananiji srdito pismo i zaprijeti mu osvetom. Kralj pak Agripa Ananiju, zbog čina njegovih, svrgnu s položaja visokog svećenika koji uživaše tri mjeseca. (Ant. 20.199-203.)“
Kao prvo zapažamo da Flavije Jakova zove „bratom Isusovim“, baš tako kako ga naziva i Novi zavjet, izrazom adelfos, grčka riječ za brata, a ne bratića. To znači da Jakova nisu samo prvi kršćani zvali bratom Isusovim, nego je to učinio i poznati židovski historičar. Kao drugo odlomak ističe da se Jakov držao Tore, te da je Zakonu bio vjeran i bogobojazan Židov. To se vidi i u podnesenoj žalbi, pa je jasno da se i Flavije slaže s tim da je Jakovu nanesena nepravda. Na nju su se tužili i strogi Židovi, što nam govori da su ga smatrali dobrim i pobožnim Židovom (misli se na Jakova), usprkos što je ovaj vjerovao u Isusa kao Mesiju. Osim Flavija i Euzebije nam govori nešto o Jakovljevoj smrti. On veli da su pismoznanci i farizeji postavili Jakova na hramski vrh za Pashe da sve koji dođu na taj dan uvjeri da Isus nije Mesija. Tada su mu postavili pitanje, kome su svi dužni vjerovati, a Jakov je snažnim glasom odgovorio: „Zašto me pitate o Sinu čovječjem? On sjedi u nebu s desne strane Velike sile i doći će na nebeskim oblacima.“
Međutim mnogi su se osvjedočili i govorili: „Hosana Sinu Davidovu.“ Zatim su i pismoznanci i farizeji govorili da je i Pravedni zastranio, te se popeli i strmoglavili Pravednoga. Zatim su ga kamenovali, jer strmoglavljen nije preminuo. Euzebije dalje kaže da se Jakov molio govoreći: „Gospodine, Bože Oče, molim oprosti im jer ne znaju što rade.“ I dok su tako kamenovali Jakova, jedan od svećenika Rehabovih sinova – za njih je svjedočio prorok Jeremija – kriknuo govoreći: „Što činite, prestanite! Pravedni za vas moli.“ Ali netko je od njih, jedan od valjara, uzeo štap kojim je čistio ogrtače i Pravednog udario po glavi. Tako je postao mučenik.“ Inače Hegezip i Klement Aleksandrijski kažu da su razumni Židovi tvrdili da je razlog jeruzalemske opsade, Jakovljevo mučeništvo.